U neočekivanom razvoju događaja, radnici na izgradnji autoceste naišli su na zadivljujući povijesni nalaz dok su proširivali autocestu Pachuca-Huejutla u blizini Hidalga u Meksiku. Ono što je započelo kao rutinski infrastrukturni projekt pretvorilo se u iznimno arheološko otkriće — 1.375 godina staru piramidu za koju se vjeruje da potječe iz razdoblja procvata lokalne kulture Metztitlán.
Otkriće, koje su 5. prosinca objavili Ministarstvo kulture Meksika i Nacionalni institut za antropologiju i povijest (INAH), privuklo je pažnju povjesničara i arheologa. Nalazište, nazvano “San Miguel“, dobilo je ime po obližnjem gradu San Miguel Metzquititlán, gdje su početni tragovi piramide otkriveni u lipnju.
Nalazište San Miguel
Arheolozi su na poziv započeli iskapanja dijelova piramide poznate kao “Struktura 1”. Ova drevna građevina sastoji se od pet sektora s najmanje deset humki. Tijekom iskapanja, tim je pronašao 155 artefakata, uključujući keramiku, školjke i kameno oruđe. Dokazi o izgorenom drvu, vapnenim podovima i ugljenu dodatno su obogatili povijesnu priču ovog lokaliteta.
Piramida se povezuje s kulturom Metztitlán, koja je doživjela svoj vrhunac u regiji Sierra Alta tijekom razdoblja epiklasike (650.–950.) i kasnijeg postklasika (1350.–1519.). Héctor Labra Chávez, direktor turizma u San Agustínu Metzquititlán, naglasio je važnost ovog otkrića: “Potrebna su detaljna istraživanja kako bismo bolje razumjeli kulturni kontekst ovog značajnog nalazišta.” Ovo otkriće dobiva dodatnu težinu jer dosad u ovom području nisu pronađeni nikakvi tragovi predšpanjolskih civilizacija.
Očuvanje prošlosti usred izazova
Zaštita nedavno otkrivene piramide suočila se sa značajnim logističkim izazovima. Nakon detaljne dokumentacije lokaliteta naprednim metodama, poput fotogrametrije pomoću dronova, istraživači su izgradili zid od stijena dug 43 metra, visok 12 metara i debljine 0,8 metara kako bi stabilizirali izloženu bazu piramide. Kako bi sačuvali nježne ostatke, izloženi dijelovi su ponovno zatrpani i prekriveni geotekstilom, materijalom za očuvanje osjetljivih arheoloških nalazišta.
Unatoč tim naporima, buduća iskapanja na nalazištu San Miguel mogla bi se odgoditi. Proračunska smanjenja INAH-a za 2025., koja iznose 45%, vjerojatno će utjecati na arheološke projekte diljem Meksika. Ipak, pronađeni artefakti i već provedena strukturna istraživanja pružaju vrijedne uvide u povijest regije.
Otkriće bogate baštine
Nalazište San Miguel dodaje novo poglavlje u duboku povijest regije Sierra Alta, posebno područja Barranca de Metztitlán, gdje ljudska naselja datiraju unatrag namjamnje 14.000 godina. INAH je istaknuo značaj nalaza, objašnjavajući da on “pruža vrijedne uvide u ljudsku okupaciju regije Sierra Alta.”
Dok istraživači nastavljaju analizirati pronađene artefakte, otkriće piramide San Miguel naglašava važnost uravnoteženja modernog razvoja s očuvanjem kulturne baštine. Ovaj nalaz podsjeća da se povijest često krije neposredno ispod površine, čekajući da bude otkrivena!
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.