Istraživanje terena putem Google Mapsa može vam pomoći da se bolje pripremite za putovanje, ali ponekad može dovesti i do daleko većih otkrića, poput drevnog kratera nastalog udarom asteroida, što može pokrenuti međunarodna istraživanja.
Takvo je iskustvo imao Joël Lapointe. Dok je planirao kampiranje u regiji Côte-Nord u Quebecu koristeći Google Maps, uočio je neobičnu formaciju – veliki krug promjera oko 14 kilometara, smješten oko niskih planina koje okružuju jezero Marsal, otprilike 100 kilometara sjeverno od Magpiea u Quebecu. Ovaj neobičan oblik privukao mu je pažnju te je odlučio podijeliti otkriće s Pierreom Rochetteom, francuskim geofizičarom iz Centra za istraživanje okolišne geoznanosti (CERGE).
Udar svemirskog tijela
Dosadašnji dokazi upućuju na to da je krater rezultat udara svemirskog tijela. Rochette je toliko uvjeren u ovo otkriće da je o njemu govorio na nedavnom godišnjem sastanku Meteoritical Society u Bruxellesu, izražavajući nadu da će posjet lokaciji potvrditi njihovu teoriju.
“Topografija je vrlo sugestivna kad je riječ o udarnim kraterima,” izjavio je Rochette za CBC. Prvi uzorci s lokacije sadrže cirkon, mineral koji se formira nakon velikih udarnih događaja.
Francuski znanstvenik sada surađuje s kanadskim stručnjacima kako bi dodatno istražili lokaciju, a planiraju posjet u 2025. godini s ciljem provođenja testova koji bi mogli potvrditi ovu iznimno zanimljivu teoriju. “Danas je prilično jednostavno koristiti Google Earth za pronalazak kružnih ili polukružnih formacija,” izjavio je za CBC Gordon Osinski, profesor geoznanosti sa Sveučilišta Western u Ontariju, koji također surađuje s Rochetteom. “Devet od deset puta takve formacije nisu krateri, ali nadamo se da smo sada među onih deset posto.”
Očekuje se konačna potvrda
Ključni dokaz za potvrdu da je riječ o krateru nastalom udarom meteorita je pronalazak tzv. šoknih konusa, posebnih pukotina u stijenama. „Takvi konusi predstavljaju neosporiv dokaz meteoritskog udara,“ dodao je Osinski, naglasivši da je ovo nalazište ozbiljan kandidat za potvrdu. Ako se potvrdi da je lokacija zaista krater nastao drevnim udarom, sljedeći korak bit će istražiti kada se to dogodilo. Od otprilike 200 kratera poznatih u svijetu, 31 se nalazi u Kanadi, dok Quebec već ima 10 potvrđenih lokacija. Na prezentaciji Meteoritical Society, Rochette je prikazao kako prsten planina oko jezera Marsal doista odgovara obliku kratera. “Na temelju dosadašnjih preliminarnih dokaza,” navodi tim, “jezero Marsal ozbiljan je kandidat za jedanaestu potvrđenu udarnu strukturu u Quebecu.“”
Konačna potvrda o podrijetlu dubine jezera Marsal mogla bi stići putem ekspedicije – ili, kako bi to Lapointe rekao, kampiranja. Priča bi uskoro mogla dobiti svoj puni krug.