Znanstvenici su prvi put zabilježili buđenje supermasivne crne rupe, a ono što su otkrili potpuno je poremetilo postojeće teorije o tim tajanstvenim objektima. Objekt pod oznakom SDSS1335+0728, kojeg su istraživači nazvali Ansky, ponaša se toliko nepredvidivo da znanstvenici više ne znaju jesu li njihovi modeli pogrešni – ili su jednostavno promatrali nešto što nikada prije nije viđeno.
Erupcije koje prkose pravilima fizike
Sve je započelo 2019. godine kada je Ansky prvi put pokazao znakove aktivnosti. No tek 2024. svemirski teleskopi su zabilježili niz izbijanja X-zraka u gotovo pravilnim intervalima — fenomen poznat kao kvaziperiodične erupcije (QPE). Problem? Ova erupcija je ništa poput ostalih.
“Dosad smo pretpostavljali da QPE nastaju kad manji objekti spiralama padaju u crnu rupu,” kaže Erwan Quintin iz ESA-e. “Ali Ansky nas uči da uopće ne znamo što gledamo.”
Erupcije traju deset puta dulje i sjajnije su deset puta više od svega što je ikada zabilježeno. Između svakog bljeska protekne točno 4,5 dana – što je najduži ritam zabilježen kod ovakvih pojava. Još šokantnije, svaki izboj oslobađa stotinu puta više energije od dosadašnjih poznatih QPE-a.
“Ili smo otkrili sasvim novu klasu ponašanja crnih rupa, ili je vrijeme da potpuno redizajniramo naše modele,” kaže Joheen Chakraborty s MIT-a. “Ovakvo nešto nismo očekivali ni u najluđim teorijama.”
Novo poglavlje u proučavanju svemira
Ono što ovaj slučaj čini jedinstvenim nije samo snaga erupcija, već i činjenica da se događa u stvarnom vremenu, pred očima znanstvenika. Teleskopi XMM-Newton, NICER, Chandra i Swift pažljivo prate svaki novi bljesak, dok znanstveni tim pokušava razumjeti što točno uzrokuje ovakvo ponašanje.
Za sada postoje samo pretpostavke – da se oko crne rupe nalazi disk plina kojeg ometa neki vanjski objekt, možda zvijezda. Ali čak i pod tim uvjetima, ništa ne objašnjava zašto su erupcije toliko snažne i pravilne.
Ansky bi mogao biti tek početak. Buduće misije poput ESA-ine LISA, koje će detektirati gravitacijske valove, mogle bi pružiti novu perspektivu i otkriti povezanost između ovih erupcija i svemirskih titraja koje dosad nismo mogli zabilježiti.
U međuvremenu, sve oči su uprte u Ansky – crnu rupu koja nas uči koliko zapravo ne znamo.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.