kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Astronomija
  • /
  • Brzi radio izboj otkriven na nevjerojatno maloj udaljenosti od neutronske zvijezde
Astronomija

Brzi radio izboj otkriven na nevjerojatno maloj udaljenosti od neutronske zvijezde

Mogu li mrtve zvijezde svijetliti Novo istraživanje predlaže da bi neobična gravitacijska pojava mogla stvarati ogromne količine svjetlosti oko neutronskih zvijezda. httpskozmos.hrmrtve-zvijezde-ponekad-ponovno-zasjaje-i-gravitacija-moze-biti-odgovorna
objavljeno

Brzi radio izboji (FRB), kratkotrajni i snažni bljeskovi energije, i dalje zbunjuju znanstvenike. Ovi milisekundni izboji emitiraju nevjerojatnu količinu energije, usporedivu s onom koju Sunce proizvede tijekom nekoliko dana. Njihovo podrijetlo je još uvijek nepoznato, no znanstvenici su nedavno uspjeli locirati jedan takav izboj na iznenađujuće blisku udaljenost od neutronske zvijezde.

Najnoviji zabilježeni FRB, nazvan FRB 20221022A, lociran je samo 10.000 kilometara od neutronske zvijezde, što je otprilike širina Zemlje. Ova neutronska zvijezda nalazi se u galaksiji udaljenoj 200 milijuna svjetlosnih godina. Za usporedbu, ta udaljenost iznosi nevjerojatnih 1,89 kvintilijuna kilometara.

Magnetari: Zvijezde s ekstremnim magnetskim poljima

Blizina FRB-a njegovoj neutronskoj zvijezdi ukazuje na to da su intenzivna magnetska polja zvijezde odgovorna za nastanak izboja. Određene neutronske zvijezde, poznate kao magnetari, posjeduju magnetska polja toliko jaka da dosežu granice onoga što svemir može proizvesti. Ova polja su dovoljno snažna da unište atome i čvrsto vežu materiju.

“Magnetska polja magnetara dosežu teorijski maksimum koji svemir može proizvesti,” objašnjava dr. Kenzie Nimmo s MIT-jevog Kavli instituta za astrofiziku i svemirska istraživanja. “Znanstvenici su dugo raspravljali o tome može li energija iz tako ekstremnih polja uopće pobjeći u obliku radio valova.”

Dr. Kiyoshi Masui, također s MIT-a, dodaje: “Ova ekstremna magnetska polja doslovno razaraju atome. Nevjerojatno je što energija iz tih polja može mijenjati oblik i osloboditi se kao radio valovi koji putuju kroz pola svemira.”

Kako su znanstvenici pronašli izvor?

Kako bi otkrili točno podrijetlo FRB-a, znanstvenici su koristili tehniku zvanu scintilacija, koja proučava kako signal “treperi” dok prolazi kroz oblake plazme. Još jedan ključni trag bio je da su radio valovi FRB-a 20221022A bili polarizirani, što znači da su svi oscilirali u istom smjeru.

Zanimljivo je da je plin u galaksiji domaćinu pojačao signal, omogućivši znanstvenicima da precizno odrede njegovu lokaciju. “Ovo je jedan od najbližih izvora FRB-a koje smo ikada pronašli,” kaže dr. Nimmo. “Da je izboj nastao na većoj udaljenosti, scintilacija se ne bi dogodila i ne bismo ga mogli ovako precizno locirati.”

Nevjerojatna razina preciznosti

Dr. Masui opisuje preciznost mjerenja: “Locirati područje od samo 10.000 kilometara s udaljenosti od 200 milijuna svjetlosnih godina je poput mjerenja širine DNK spirale na površini Mjeseca.”

Stoga ovvo otkriće nije samo veliki korak prema razumijevanju brzih radio izboja već i pokazatelj kako ekstremna magnetska polja djeluju u svemiru. Iako mnoge tajne FRB-a tek trebaju biti otkrivene, ovo istraživanje pruža vrijedan uvid u ova fascinantna i zagonetna svemirska događanja.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.