kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Booster Space-X Falcona 9 udarit će u Mjesec početkom ožujka
Svemir

Booster Space-X Falcona 9 udarit će u Mjesec početkom ožujka

Izvor: virtualtelescope.eu.
objavljeno

Booster Space-X Falcona 9 na kojem je lansiran satelit DSCOVR, udarit će u Mjesec početkom ožujka.

DSCOVR satelit

Deep Space Climate Observatory (DSCOVR; ranije poznat kao Triana) je satelit američke Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA), a služi za praćenje svemirskog vremena, svemirske klime i promatranje Zemlje. Lansirao ga je SpaceX povrh rakete Falcon 9 11. veljače 2015. s Cape Canaverala.

Radi se o NOAA-inom prvom operativnom satelitu za duboki svemir, kao i primarnom sustavu upozorenja u slučaju solarnih magnetskih oluja.

Booster će udariti u Mjesec početkom ožujka

Izvor: virtualtelescope.eu.
Izvor: virtualtelescope.eu.

Na priloženoj slici, teleskop je pratio kretanje boostera tako da objekt izgleda kao oštra točka s izduženim okolnim zvijezdama. Ekspozicija je trajala 60 sekundi, a snimljena je na daljinu robotskom jedinicom “Elena” (PlaneWave 17″+Paramount ME+SBIG STL-6303E) dostupnom na Virtual Telescopeu. Istok je gore, a jug lijevo.

Svjetline boostera brzo se mijenja jer se objekt rotira pri velikoj brzini. Time-lapse iznad koristio je 433 ekspozicije od 1 sekunde, snimljene 8. veljače.

Gornja animacija dolazi od 268 pojedinačnih, 4-sekundnih ekspozicija, snimljenih na daljinu također pomoću “Elene”. Jako svijetlo i smetnje koje su dolazile s Mjeseca, otežavale su snimanje DSCOVR boostera. Pored toga, booster se vrti velikom brzinom zbog čega dolazi do fluktuacije njegove svjetline. U vrijeme snimanja, DSCOVR booster je bio udaljen oko 190.000 km (50% udaljenosti do Mjeseca).

Gornja faza SpaceX Falcona 9 koja će udarati Mjesec sljedećeg 4. ožujka time je obavila posljednji prelet nad Zemljom i krenula prema svojoj konačnoj sudbini.

DSCOVR booster. Izvor: virtualtelescope.eu.
DSCOVR booster izgleda kao dugačak trag na statičnoj snimci. Izvor: virtualtelescope.eu.

Na statičnoj slici DSCOVR booster vidljiv je kao dugačak trag.

https://kozmos.hr/oblak-krhotina-nastalih-nakon-testiranja-ruskih-protusatelitskih-raketa-prikazan-na-slikama/

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram

t.me/kozmoshr

Izvori:

Masi G. (7. veljače 2022.), The Falcon 9 DSCOVR’s booster going to hit the Moon: a video – 7 Feb. 2022, Virtualtelescope.eu (pristup 11. veljače 2022.)

Masi G. (9. veljače 2022.), SpaceX Falcon 9 upper stage going to hit the Moon: a memorable coverage of its last fly-by (8 Feb. 2022), Virtualtelescope.eu (pristup 11. veljače 2022.)

Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.