kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Boeingov Starliner se vratio na Zemlju bez astronauta, završavajući problematičan testni let
Svemir

Boeingov Starliner se vratio na Zemlju bez astronauta, završavajući problematičan testni let

Boeingova svemirska letjelica Starliner iz misije Crew Flight Test nalazi se na mjestu slijetanja u pustinji White Sands Space Harbor u New Mexicu, nakon uspješnog povratka 7. rujna 2024. (Izvor: Boeing)
objavljeno

Starlinerova dugotrajna i izazovna misija napokon je privedena kraju, više od tri mjeseca nakon lansiranja.


Starlinerova dugotrajna i izazovna misija napokon je privedena kraju, više od tri mjeseca nakon lansiranja.

Kapsula Boeing Starliner, nazvana Calypso, uspješno je sletjela rano jutros, 7. rujna, u pustinji New Mexico u 12:01 po istočnom vremenu (04:01 GMT; 23:01 lokalnog vremena, 6. rujna).

“Sjajno slijetanje Calypso!”, izjavila je NASA-ina astronautkinja Suni Williams tijekom prijenosa uživo. “Teško da je moglo biti bolje.”

Slijetanje je dugo odgađano, a misija, koja je prvotno trebala trajati deset dana, produžila se na više od tri mjeseca u orbiti. Iako su u kapsuli tijekom lansiranja bili prisutni NASA-ini astronauti Suni Williams i Butch Wilmore, povratak na Zemlju obavljen je bez posade. Testna misija od ključne važnosti Korijeni ove misije, poznate kao Crew Flight Test (CFT), datiraju još iz 2014. godine kada je NASA dodijelila višemilijunske ugovore tvrtkama SpaceX i Boeing za razvoj njihovih kapsula za prijevoz astronauta – Crew Dragon i Starliner.

NASA je planirala da jedna ili obje kapsule započnu s prijevozom astronauta do Međunarodne svemirske postaje (MSP) već 2017. godine, čime bi se obnovila sposobnost SAD-a za orbitalne ljudske svemirske letove. Ova sposobnost izgubljena je nakon povlačenja space shuttlea 2011. godine. No, niti jedna od kapsula nije postigla taj ambiciozni cilj na vrijeme. SpaceX je lansirao svoju prvu misiju s posadom, Demo-2, tek u svibnju 2020., dok je Starlinerov prvi let s posadom, CFT, lansiran 5. lipnja 2023. godine. Williams i Wilmore tada su otputovali na planiranu osmodnevnu misiju na MSP.

Međutim, CFT je trebao biti lansiran prošle godine, ali je odgođen zbog problema s padobranima i otklanjanja potencijalno opasne zapaljive izolacijske trake iz ožičenja kapsule. Problemima tu nije bio kraj – tijekom priprema za lansiranje, u svibnju ove godine, otkriveno je curenje helija u servisnom modulu, a dodatni problemi s curenjem helija pojavili su se nakon lansiranja. Najveći izazov bila je kvar na pet od 28 potisnika sustava za upravljanje reakcijama, što je spriječilo prvo pristajanje Starlinera na MSP.

NASA je, suočena s tehničkim problemima, odlučila produžiti boravak Starlinera u orbiti, kako bi timovi dobili više vremena za analizu kvarova. Istraživanja su provedena kako u orbiti, tako i na tlu u White Sands testnom centru u New Mexicu.

Naposljetku, NASA je odlučila da povratak astronauta Williams i Wilmore u kapsuli Starliner nije dovoljno siguran. Bill Nelson, administrator NASA-e, izjavio je 24. kolovoza: “Odluka da astronauti ostanu na MSP-u, dok Starliner vrati na Zemlju bez posade, pokazuje našu predanost sigurnosti, koja nam je prioritet.”

Astronauti će ostati na Međunarodnoj svemirskoj postaji do veljače 2025. godine, kada će se vratiti na Zemlju pomoću SpaceX-ove kapsule Crew Dragon, koja će biti lansirana u sklopu misije Crew-9. Kako bi napravili mjesta za njih, Crew-9 će lansirati dva astronauta, umjesto uobičajenih četiri.

Starliner se, prema planu, odvojio od MSP-a 6. rujna u 18:04 EDT (22:04 GMT) i izveo niz manevara potrebnih za ulazak u atmosferu. Slijetanje pod padobranima u pustinji White Sands prošlo je bez ikakvih problema.

“Zadovoljan sam što mogu izvijestiti da je Starliner danas izvrsno funkcionirao tijekom odvajanja, ponovnog ulaska u atmosferu i slijetanja,” rekao je Steve Stich, voditelj NASA-inog Komercijalnog programa za letove.

Boeing je također izdao službenu izjavu u kojoj su pohvalili rad svojih timova te najavili daljnje analize prikupljenih podataka s misije kako bi se donijele odluke o budućnosti programa. Ovo je bilo treće uspješno slijetanje Starlinera, koji je prije toga obavio dva bespilotna testna leta na Međunarodnu svemirsku postaju, jedan u prosincu 2019. i drugi u svibnju 2022. godine. Na prvom testu, kapsula nije uspjela pristati na postaju zbog tehničkih kvarova, dok je drugi let bio uspješan unatoč problemima s potisnicima. NASA i Boeing očekivali su da će CFT biti ključan za certifikaciju Starlinera, omogućujući mu početak redovnih šestomjesečnih misija s posadom na MSP. Međutim, prvi operativni let, Starliner-1, već je odgođen s veljače na kolovoz 2025. godine, a trenutno nije poznato hoće li Starliner biti spreman do tada.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.