kozmos.hr
Astronomija

Astronomi uočili potencijalni naknadni sjaj kilonove

Kilonova. X-ray: NASA/CXC/Northwestern Univ./A. Hajela et al. /NASA/CXC/M.Weiss.
objavljeno

Astronomi sa Sveučilišta Northwestern uočili su naknadni sjaj kilonove – eksplozije koja nastaje sudarom dvije nuetronske zvijezde. Rezultate svog istraživanja objavili su u znanstvenom časopisu The Astrophysical Journal Letters. 

Spajanje neutronskih zvijezda

17. kolovoza 2017. GW170817 postao je prvo spajanje neutronskih zvijezda koje je otkriveno ujedno i gravitacijskim valovima, i elektromagnetskim zračenjem. Od tada astronomi koriste teleskope diljem svijeta i u svemiru kako bi proučavali ovaj događaj u cijelom elektromagnetskom spektru. Koristeći NASA-in rendgenski opservatorij Chandra, astronomi su promatrali emisije rendgenskih zraka iz mlaza koji se kretao vrlo blizu brzine svjetlosti koju stvara spajanje neutronskih zvijezda.

Počevši od 2018. godine, rendgenska emisija bila je sve bljeđa jer je mlaz nastavio usporavati i širiti se. Aprajita Hajela iz Northwesterna, koja je vodila studiju, te njezin tim tada su primijetili da je između ožujka i kraja 2020. pad svjetline prestao, a rendgenska emisija je bila približno konstantne svjetline.


“Činjenica da su X-zrake brzo prestale blijedjeti bila je naš najbolji dokaz da se u rendgenskim zrakama u ovom izvoru otkriva nešto osim mlaza”, rekla je Raffaella Margutti, astrofizičarka na Sveučilištu Kalifornija u Berkeleyu i viši autor studije. “Čini se da je potreban potpuno drugačiji izvor X-zraka da se objasni ono što vidimo.”

Izvor X-zraka

Astrofizičari imaju nekoliko objašnjenja za ove zrake. Prvo je da su mogle doći od širenje fragmenata koji su nastali šokovitim spajanjem – kilonovom (oko 1000 puta svjetlijom od klasične supernove). Šok je zagrijao okolne materijale, generirajući time rendgenske emisije odnosno sjaj kilonove. Drugo objašnjenje nalaže da je spajanjem nastala crna rupa koja je usisavanjem materijala proizvela x-zrake. Oba scenarija nikada dosad nisu zabilježena.

“Ovdje smo ušli na neistraženi teritorij proučavajući posljedice spajanja neutronskih zvijezda”, izjavila je Hajela. “Prvi put gledamo nešto novo i izvanredno. To nam daje priliku da proučavamo i razumijemo nove fizičke procese koji dosad nisu bili zapaženi.”

“Ovo bi bilo ili prvi put da smo vidjeli naknadni sjaj kilonove ili materijal koji hrani crnu rupu nakon spajanja neutronskih zvijezda”, dodao je koautor studije, Joe Bright, sa Sveučilišta u Kaliforniji, Berkeleyj. “I jedan i drugi ishod bi bio izuzetno zanimljiv.”

https://kozmos.hr/velike-mjehure-u-sredistu-mlijecne-staze-uzrokuje-supermasivna-crna-rupa/

Daljnja istraživanja

Astronomi će nastaviti promatranje gama zraka i radio valova koji dolazi iz GW170817 kako bi ustanovili njihov uzrok. Ako se radi o kilonovi, rendgenske i radijske emisije s vremenom će postati svjetlije, a ako se radi o crnoj rupi, emisija X-zraka ostat će stabilna bez većih opadanja, dok će radio emisija prestati.

“Daljnje istraživanje GW170817 moglo bi imati dalekosežne implikacije”, smatra koautorica studije Kate Alexander, postdoktorantica CIERA-e na Northwesternu. “Otkrivanje naknadnog sjaja kilonove značilo bi da spajanje nije odmah proizvelo crnu rupu. Alternativa jest prilika za astronome da prouče kako materija pada u crnu rupu nekoliko godina nakon njenog nastanaka.”


https://kozmos.hr/nasa-in-teleskop-nicer-uocio-spajanje-vrucih-tocaka-na-magnetaru/

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram

t.me/kozmoshr

Izvori:

Anonymous (2. ožujka 2022.), Mysterious Kilonova Explosion Afterglow Potentially Spotted for First Time, Northwestern University, Scitechdaily.com (pristup 15. ožujka 2022.)

Morris A. (28. veljače 2022.), Kilonova afterglow potentially spotted for first time, News.northwestern.edu (pristup 15. ožujka 2022.)

Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.