Astronomi su dosad potvrdili 5.834 egzoplaneta, svijetova koji kruže oko zvijezda izvan našeg Sunčevog sustava. No potraga za novim planetima tek je u punom zamahu—tisuće kandidata još čekaju potvrdu, a nova otkrića događaju se redovito. Od golemih plinovitih divova većih od Jupitera do stjenovitih planeta sličnih Zemlji, ova otkrića mijenjaju naše razumijevanje planetarnih sustava diljem galaksije. Napredak tehnologije omogućava znanstvenicima otkrivanje nevjerojatno raznolikih svjetova, uključujući one u nastanjivim zonama gdje bi mogla postojati tekuća voda—i možda čak i život.
Sve veći katalog planeta
Potraga za egzoplanetima posljednjih je desetljeća doživjela nagli rast zahvaljujući specijaliziranim svemirskim misijama poput Keplera i TESS-a, kao i promatranjima sa Zemlje. Do veljače 2025. podaci pokazuju:
- 5.834 potvrđena egzoplaneta
- 1.982 kandidata iz misije Kepler čeka potvrdu
- 975 kandidata iz misije K2 još nije verificirano
- 7.372 planetarna kandidata otkrivena putem TESS-a, od kojih 4.679 još nije službeno potvrđeno
Iako ove brojke naglašavaju golem broj dosad otkrivenih planeta, one također pokazuju koliko egzoplaneta još čeka dodatnu analizu prije nego što budu službeno potvrđeni.
NASA-in svemirski teleskop Kepler, koji je djelovao od 2009. do 2018. godine, ostao je jedna od najuspješnijih misija u lovu na egzoplanete. Tijekom svog rada otkrio je 2.778 potvrđenih planeta, dok su mnogi drugi kandidati i dalje pod analizom. Njegova proširena misija, K2, dodala je još 547 potvrđenih planeta u rastući katalog.
TESS i budućnost istraživanja egzoplaneta
Lansiran 2018., NASA-in TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) dodatno je proširio katalog, dosad potvrdivši 604 egzoplaneta, dok je identificirao još 7.372 kandidata, od kojih tisuće čekaju neovisnu potvrdu. Očekuje se da će TESS u nadolazećim godinama nastaviti otkrivati nove planete, poboljšavajući naše razumijevanje potencijalno nastanjivih svjetova.
Sljedeća faza istraživanja egzoplaneta ne odnosi se samo na njihovo otkrivanje, već i na detaljnu analizu njihovih atmosfera. Svemirski teleskop James Webb (JWST) može proučavati sastav atmosfere egzoplaneta, tražeći tragove vode, ugljičnog dioksida i mogućih biosignatura—kemijskih pokazatelja koji bi mogli upućivati na postojanje života.
U međuvremenu, nadolazeće misije poput NASA-inog Nancy Grace Roman teleskopa i ESA-inog PLATO-a pomoći će u boljem razumijevanju egzoplaneta i njihove sposobnosti da podrže život.
S više od 5.800 potvrđenih egzoplaneta i tisućama koji čekaju verifikaciju, znanstvenici su bliže nego ikad odgovoru na jedno od najvećih pitanja čovječanstva: Jesmo li sami u svemiru?