kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Astronomi pronašli nikada prije viđenu supernovu koja rješava tisuću godina star misterij
Svemir

Astronomi pronašli nikada prije viđenu supernovu koja rješava tisuću godina star misterij

objavljeno

Treća vrsta supernove, predviđena prije nekoliko desetljeća, konačno je potvrđena.

Astronomi su prvi put otkrili vjerojatnog kandidata za ECSN supernovu, uzrokovanou zarobljavanjem elektrona u jezgri progenitorne zvijezde. Supernova SN2018zd otkrivena je u proljeće 2018. godine kada je eruptirala u udaljenoj spiralnoj galaksiji NGC 2146 i zadovoljava sve kriterije ECSN tipa. Izvorni znanstveni članak objavljen je u časopisu Nature Astronomy.

Eksplozije supernove ovog tipa (ECSN) bile su teoretski predviđene prije oko 40 godina. Njihovim rodonačelnicima smatraju se zvijezde mase 8-10 Sunčevih masa iz super-asimptotske divovske grane (SAGB), koje imaju izrođenu jezgru kisika, neona i magnezija.

Sastav superasimptotske divovske zvijezde grane.Izvor: S. Wilkinson, zvjezdarnica Las Cumbres

Kad u jezgri započne hvatanje elektrona jezgrama neona i magnezija, započinje gravitacijski kolaps jezgre i dolazi do eksplozije. Međutim, do sada nije pronađen niti jedan pouzdan kandidat za takve supernove. To je posljedica ne samo nedostatka podataka promatranja već i netočnosti u teorijskim predviđanjima.


Donedavno najbolji kandidat za ostatak ECSN supernove bila je Rakova maglica.

Messier 1, poznatiji kao Rakova maglica. Eksplodiranu zvijezdu izvorno su 1054. godine primijetili kineski astronomi, ali maglica koja je izrasla iz same eksplozije supernove službeno je otkrivena 1731.Izvor: NASA, ESA, J. Hester i A. Loll (Državno sveučilište u Arizoni)

Astronomi su potvrdili postojanje treće vrste eksplozije supernove

Skupina astronoma predvođena Daichijem Hiramatsuom sa Sveučilišta u Kaliforniji, Santa Barbara, najavila je otkriće prvog pouzdanog kandidata za supernovu tipa ECSN.

Bio je to SN2018zd, koji je otkriven 2. ožujka 2018. godine, na periferiji spiralne galaksije NGC 2146, smještene na udaljenosti od 31,3 milijuna svjetlosnih godina od Sunca u sazviježđu Camelopardalis. Izvorno klasificirana kao supernova tipa II bogata vodikom, kasnije je klasificirana kao supernova tipa II-P s krivuljom svjetlosne krivulje.

Zarezana spiralna galaksija NGC 2146, koju je snimio NASA / ESA Hubble svemirski teleskop.Izvor: ESA / Hubble i NASA

Istraživači su analizirali podatke promatranja rakete pomoću zemaljskih i svemirskih teleskopa, a izveli su i niz simulacija te pronašli neke dokaze da se SN2018zd može klasificirati kao ECSN.

Znanstvenici su utvrdili da je oko zvijezde puno helija, ugljika i dušika te malo kisika, što je pogodno za SAGB zvijezdu kao rodonačelnika supernove.

https://kozmos.hr/kinesko-istrazivanje-promijenilo-je-nase-razumijevanje-ia-supernove/

Zvijezda je aktivno gubila masu brzinom od 0,01 Sunčeve mase godišnje tijekom posljednjih 10 godina prije eksplozije, što je više od očekivanog gubitka mase zvjezdanim vjetrom. Pretpostavlja se da je gubitak mase nastao erupcijama.

Spektri supernove i krivulje svjetlosti također se uklapaju u model eksplozije zvijezde SAGB od 9 solarnih masa. Dakle, SN2018zd zadovoljava sve kriterije tipa ECSN i vjerojatno će biti prihvaćena kao prva supernova ovog tipa.

Astronomi se sada planiraju vratiti i preispitati datum na drugim poznatim starim supernovima kako bi utvrdili jesu li one možda također posljedica hvatanja elektrona.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr


Izvori:

• Choi, C. Q. (2021, June 28). Elusive new type of supernova, long sought by scientists, actually exists. Space.com.
• Griffin, A. (2021, June 28). Scientists find entirely new kind of supernova. The Independent.
• Hiramatsu, D. (2021, June 28). The electron-capture origin of supernova 2018zd. Nature News.
• Klesman, A. (2021, June 28). Astronomers confirm there’s a third type of supernova explosion. Astronomy.com.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.