kozmos.hr
Svemir

Astronomi otkrili novu super-Zemlju nedaleko od nas

Astronomi otkrili novu super-Zemlju nedaleko od nas
objavljeno

Egzoplanet, nazvan TOI-1846 b, dvostruko je veći od Zemlje, četiri puta masivniji i vjerojatno prekriven debelim slojem leda ili vode.


Udaljenost od 154 svjetlosne godine, u galaktičkim razmjerima, zvuči gotovo kao naš kozmički susjed. Upravo tamo, oko male i hladne zvijezde TOI-1846, astronomi su otkrili novu super-Zemlju – planet nazvan TOI-1846 b. Riječ je o jednom od najnovijih i najzanimljivijih dodataka rastućem katalogu planeta izvan Sunčeva sustava.

Planet je uočen pomoću NASA-inog svemirskog teleskopa TESS, koji od 2018. traži egzoplanete promatrajući kako povremeno zaklanjaju svjetlost svojih zvijezda tijekom orbite. Nakon što je TESS zabilježio sumnjivi signal, tim astronoma iz Maroka, predvođen Abderahmaneom Soubkiouom s Opservatorija Oukaimeden, potvrdio je otkriće zemaljskim teleskopima.

Dvostruko veći, četiri puta masivniji

TOI-1846 b ima promjer od oko 1,8 puta veći od Zemljinog i masu 4,4 puta veću. Unatoč tome, nije riječ o plinovitom divu – gustoća mu iznosi 4,2 grama po kubičnom centimetru, što sugerira kompaktnu strukturu, možda s unutrašnjom jezgrom i debelim omotačem vode ili leda.

Planet se nalazi ekstremno blizu svojoj zvijezdi – na udaljenosti od samo 0,036 astronomskih jedinica, što je desetak puta bliže nego što je Merkur od Sunca. Zbog toga mu godina traje samo 3,93 dana, a površina doseže temperature od oko 295 °C.

U posebnoj zoni među egzoplanetima

Zanimljivo je da se TOI-1846 b po veličini nalazi upravo na granici između dviju poznatih skupina egzoplaneta – kompaktnih, stjenovitih svjetova sličnih Zemlji i manjih plinovitih planeta sličnih Neptunu. U tom “prijelaznom području”, koje pokazuje osjetan pad u učestalosti planeta, nalaze se rijetki objekti poput ovog. Znanstvenici pretpostavljaju da se radi o ključnom razvojnom stadiju u evoluciji planeta, u kojem atmosferski gubitci, unutarnja struktura i udaljenost od zvijezde igraju presudnu ulogu.

Znanstvenici vjeruju da bi dodatna mjerenja, posebno putem radijalne brzine zvijezde, mogla otkriti više o unutrašnjem sastavu planeta. U tu svrhu planiraju koristiti MAROON-X spektrograf, razvijen za ovakva precizna istraživanja. Trenutni pokazatelji sugeriraju da planet ima skroman potencijal za detaljnu spektroskopsku analizu atmosfere, ali dovoljno da se svrsta među zanimljivije ciljeve u svojoj kategoriji.

Stara i mirna zvijezda

Zvijezda TOI-1846, oko koje kruži novootkriveni planet, spada u skupinu crvenih patuljaka – malenih i hladnih zvijezda koje svijetle znatno slabije od našeg Sunca. Ima tek 42 posto Sunčeve mase, a površinska joj je temperatura oko 3.570 kelvina, što odgovara otprilike 3.300 °C. Za usporedbu, Sunčeva površina ima oko 5.500 °C. Unatoč tome što je manja i hladnija, TOI-1846 je starija od Sunca – procjenjuje se da ima 7,2 milijarde godina. Takve zvijezde troše svoju energiju vrlo sporo i mogu ostati stabilne desetke milijardi godina, što ih čini iznimno pogodnima za dugoročnu stabilnost planetarnih sustava.

Otkriće TOI-1846 b potvrđuje da čak i u našem susjedstvu – među skromnim i hladnim zvijezdama – postoji zapanjujuća raznolikost planeta. Iako ovaj svijet nije kandidat za život kakav poznajemo, njegova masa, struktura i orbita otvaraju nova pitanja o granicama planetarnih sustava i uvjetima u kojima nastaju.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.