Još krajem prošle godine znanstvenici su promatrali neobičan asteroid koji je, makar i nakratko, zabrinuo stručnjake zbog mogućeg sudara sa Zemljom. Novi podaci otkrivaju da se iza te potencijalne prijetnje krije neobično tijelo – asteroid spljošten poput “tanjura”koji rotira nevjerojatnom brzinom, svakih 20 minuta.
Neočekivani izgled i podrijetlo asteroida YR4
Asteroid nazvan 2024 YR4 promatran je teleskopom Gemini South u Čileu kroz više valnih duljina svjetlosti, a rezultati su potvrdili ono što se dotad samo nagađalo – riječ je o vrlo brzo rotirajućem objektu promjera između 30 i 65 metara, što ga veličinom približava desetkatnici. Umjesto uobičajenog oblika nalik krumpiru, kakav imaju brojni asteroidi, YR4 više nalikuje hokejaškom paketu – ili, kako neki šaljivo primjećuju, letećem tanjuru iz znanstveno-fantastičnih filmova.
Otkriven je u prosincu 2024., a prve procjene govorile su o vjerojatnosti udara od oko jedan posto. Do veljače 2025. ta je šansa narasla na više od tri posto, što je izazvalo zabrinutost među znanstvenicima jer bi objekt te veličine mogao sravniti s tlom čitav grad. No dodatna mjerenja pokazala su da YR4 ipak neće udariti u Zemlju – njegova orbita potvrđena je kao sigurna.
Ipak, nova opažanja teleskopa James Webb otkrila su da asteroid i dalje ima 3,8 posto šanse da udari u Mjesec. Takav sudar ostavio bi vidljiv trag na površini, no ne bi utjecao na Mjesečevu putanju oko Zemlje.
Asteroid u obliku tanjura došao je iz središnjeg dijela asteroidnog pojasa
Znanstvenici su dodatno analizirali tzv. svjetlosne krivulje YR4 i otkrili da se radi o asteroidu tipa S, bogatom silikatima. Takvi su objekti česti u asteroidnom pojasu, no iznenađenje je stiglo kad su podaci pokazali da je YR4 potekao iz središnjeg dijela glavnog asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitera – područja iz kojeg se rijetko kreću tijela prema Zemlji.
“Pomalo nas je iznenadilo njegovo podrijetlo jer nismo očekivali da iz tog dijela pojasa dolazi mnogo asteroida koji presijecaju Zemljinu orbitu,” izjavio je voditelj istraživanja Bryce Bolin iz Eureka Scientifica.
Iako više ne prijeti našem planetu, YR4 ostaje zanimljiv objekt za daljnja istraživanja jer svojim oblikom, rotacijom i neobičnim podrijetlom odstupa od tipičnih karakteristika većine poznatih asteroida. Ovo otkriće dodatno potvrđuje koliko je Sunčev sustav i dalje pun iznenađenja koja čekaju da ih bolje upoznamo.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.