U pustinjskom području Al-Subiyah na sjeveru Kuvajta, arheološki tim s Kuvajtsko-poljske arheološke misije (KPAM) otkrio je figurinu staru 7.500 godina, jedinstvenu u ovom dijelu svijeta. Na lokalitetu Bahra 1 pronađena je glava sa, kako znanstvenici objašnjavaju, reptilskim obilježjima, uključujući izduženu lubanju, ukošene oči i ravan nos.
Profesor Piotr Bielinski s Poljskog centra za mediteransku arheologiju Sveučilišta u Varšavi (PCMA UW) izjavio je kako “ova figurina postavlja intrigantna pitanja o njezinoj svrsi te simboličkoj ili ritualnoj vrijednosti koju je imala za ljude ove drevne zajednice.”
Dizajn figurine podsjeća na reptilske i pticolike oblike koje je izrađivala kultura Ubaid, koja je cvjetala u isto vrijeme. Međutim, motivi iza stvaranja ovakvih figura i dalje su predmet rasprava među znanstvenicima.
Simbolika koja povezuje drevne kulture
Reptilski motivi javljaju se u raznim drevnim civilizacijama i često su povezani s religijskim ili duhovnim praksama. Na primjer, Sobek, egipatski bog s glavom krokodila, simbolizirao je snagu i zaštitu. Slično tome, u Mezoamerici su bogovi Quetzalcoatl i K’uk’ulkan, prikazani kao zmije, igrali važnu kulturnu ulogu.
Sumerani, jedna od najranijih poznatih civilizacija, štovali su Ningishzidu, zmijskog boga povezanog s vegetacijom i podzemnim svijetom. Zanimljivo je da kultura Ubaid, koja prethodi Sumeranima, također potječe iz Mezopotamije, što sugerira potencijalnu povezanost između ovih kultura.
Rješavanje misterija drevne keramike
Osim figurine, lokalitet Bahra 1 otkrio je i dokaze o proizvodnji keramike. Pronađena su dva tipa keramike: keramika iz doba Ubaida, uvezena iz Mezopotamije, i gruba crvena keramika (CRW), za koju se dugo smatralo da je lokalnog podrijetla.
Otkrivanje radionice za izradu keramike na lokalitetu pružilo je konačne dokaze da se CRW proizvodila lokalno. Ostaci glinenih posuda i tragovi biljaka trske u fragmentima keramike dodatno su potvrdili njezino podrijetlo. Prema arheobotaničaru dr. Romanu Hovsepyanu, ovi nalazi podržavaju teoriju da su stanovnici lokaliteta Bahra 1 koristili lokalnu floru za izradu keramike.
S druge strane, ubaidska keramika sadržavala je ostatke uzgojenih biljaka poput ječma i pšenice, što potvrđuje trgovačke veze s Mezopotamijom.
Iako su otkrića figurine i radionice keramike donijela dragocjene uvide u praksu ubaidske ku ture, motivi iza stvaranja figura s reptilskim obilježjima ostaju nepoznati. Jesu li one bile simboli bogova, prikazi mitova ili obilježja duhovnih vjerovanja? Kako iskopavanja na Bahra 1 napreduju, arheolozi se nadaju otkrivanju još artefakata koji bi mogli rasvijetliti ovu drevnu kulturu. Za sada, figurine ostaju zagonetni pogled u prošlost.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.