Par snimljenih galaksija nalazi se oko 60 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje i na samom je početku procesa spajanja zbog čega izgledom podsjeća na leptira.
Galaktički par u procesu stapanja
Teleskop Gemini North na Havajima snimio je nevjerojatnu sliku koja prikazuje dvije spiralne galaksije u procesu sudaranja i spajanja. Galaktički ‘par’ sastoji se od dvije galaksije – NGC 4568 i NGC 4567 — također poznate kao galaksije leptira zbog oblika dvostrukog režnja koji uzrokuje njihova interakcija.
Nalaze se oko 60 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje u zviježđu Djevice i nakon završetka sudaranja i spajanja formirat će potpuno novu eliptičnu galaksiju (pretpostavlja se u sljedećih oko 500 milijuna godina).
Snimka ‘galaktičkog leptira’ i zašto je važna
Nova slika posebno je važna jer znanstvenicima pomaže shvatiti kako će za oko 5 milijardi godina izgledati ‘sudar’ naše galaksije – Mliječne staze – i susjedne nam Andromede. Naime, već dugo znamo da se naša galaksija približava Andromedi, a u ovom procesu postoji mogućnost da će i naše Sunce, kao i cjelokupni Sunčev sustav, biti potpuno ‘razbacani’ unutar novonastale galaksije (popularno zvane Milkdromeda, kao kombinacija imena obiju galaksija).
Slika prikazuje ranu fazu galaktičkog spajanja – jednog od općenito najspektakularnijih događaja u svemiru, a svakako jednog od najnevjerojatnijih za promatrati iz daljine. Na slici su vidljive dvije galaksije koje se počinju spajati i međusobno prožimati gravitacijskim djelovanjima. Središta galaksija NGC 4568 i NGC 4567 udaljena su oko 20 000 svjetlosnih godina, što je otprilike tri četvrtine udaljenosti između Zemlje i srca naše galaksije, Mliječne staze.
Život i smrt zvijezda
Izvorni spiralni oblici obiju galaksija još su uvijek jasni na slici, ali kako spajanje bude napredovalo tako će se ‘kraci’ gubiti i vremenom biti potpuno uništeni. Točnije, galaksije će izgubiti svoje spiralne strukture jer njihove gravitacijske sile pokreću intenzivne nalete stvaranja zvijezda. Tijekom milijuna godina – koliko će se galaksije okretati jedna oko druge i prožimati – iz svake će se galaksija ‘izvlačiti’ plin i zvijezde, a ovaj će proces miješanja trajati sve dok se ne stvori jedna eliptična galaksija.
Kada se nova galaksija stabilizira ‘gorivo’ za formiranje zvijezda – hladni, gusti oblaci plina i prašine – bit će već potrošeno ili izbačeno iz onoga što je ostalo od galaksija pretka, završavajući razdoblje brzog rađanja zvijezda. Kombinirajući računalne simulacije s promatranjima galaktičkih spajanja poput onog između NGC 4568 i NGC 4567, istraživači su otkrili da spajanja galaksija tvore glatke i beznačajne eliptične galaksije.
To znači da će rezultat procesa spajanja NGC 4568 i NGC 4567 vjerojatno biti galaksija nalik na njihovog ‘stariji susjed’ – galaksiju Messier 89. Ova drevna galaksija sada proizvodi minimalno zvijezda, tj. uglavnom se sastoji od starijih zvijezda male mase i drevnih, čvrsto povezanih džepova od desetaka tisuća do milijuna zvijezda koji se nazivaju kuglasti skupovi (eng. globural cluster).
‘Uhvaćena’ i supernova
Slika – inače nastala na temelju podataka prikupljenih tijekom 2020. godine – također prikazuje supernovu, svijetlu kozmičku eksploziju izazvanu smrću masivne zvijezde. Supernova, označena kao SN 2020fqv, prvi je put primijećena 2020. godine i pojavljuje se na slici kao svijetla točka smještena u središtu jednog od spiralnih krakova NGC 4568, galaksije na dnu slike.
Posljedice eksplozije prvo je uočio svemirski teleskop Hubble te je izazvala oduševljenje znanstvenika jer su snimke omogućile neposredan uvid u posljednje trenutke života zvijezde.
Hubble snimio nevjerojatan skup zvijezda
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: