Prema trenutnim procjenama smatra se da će ljudska populacija na Zemlji doseći brojku od 8 milijardi do kraja ove godine, a 8.5 milijardi do 2030. godine.
Novi rekord
Novo izvješće koje su Ujedinjeni Narodi (UN) objavili u ponedjeljak 11. srpnja, na Svjetski dan stanovništva, predviđa da će do kraja ove godine populacija Zemlje dosegnuti granicu od 8 milijardi. Izvješće također sugerira da će Indija do 2023. godine imati više stanovnika nego Kina, tj. preuzeti će ‘počasnu titulu’ najmnogoljudnije zemlje svijeta.
Iz UN-a također su iznijeli i neka dugoročnija predviđanja – primjerice, da će ljudska populacija porasti na oko 8.5 milijardi do 2030. godine, 9.7 milijardi 2050. godine te da će vrhunac dosegnuti s oko 10.4 milijardi ljudi 2080-ih. Nakon toga ‘vrhunca’ znanstvenici predviđaju da će populacija ostati manje-više stabilna do 2100. godine.
Rast ipak usporen
Ipak, unatoč općem trendu rasta stanovništva koji se nastavlja uzlaznom putanjom, iz UN-a su istakli da se stopa rasta ipak usporila. Naime trend rasta pao je na manje od jedan posto u 2020. godini, što je najniža stopa od 1950. godine. Osim toga, mnoge zemlje bilježe pad plodnosti u posljednjim desetljećima. U većini zemalja i područja svijeta prosječna plodnost nalazi se ispod 2.1 djece po ženi. U izvješću se navodi da je ova razina otprilike onoliko koliko je potrebno za dugoročni nulti rast stanovništva s niskom smrtnošću.
Tijekom sljedeća tri desetljeća u čak 61 zemlji svijeta očekuje se pad stanovništva za najmanje jedan posto. Razlog tomu je niska stopa fertiliteta te u nekim slučajevima čak i visoke stope iseljavanja.
Stope smrtnosti u zemljama također su ključne za rast njihove populacije. Kao rezultat pandemije očekivani životni vijek pao je s 72.9 (2019. godine) na 71 godinu. Znanstvenici su također istaknuli da je moguće da su uzastopni valovi pandemije smanjili rođenje i trudnoću u nekim zemljama.
Izvješće predviđa da će Sjedinjene Države do 2050. godine ostati treća najmnogoljudnija zemlja na svijetu, iza Indije i Kine. Iza njih slijede će Nigerija, Pakistan, Indonezija, Brazil, Kongo, Etiopija i Bangladeš. Konačno, deveta i deseta najmnogoljudnija zemlja 2022. godine, a Rusija i Meksiko, izgubit će ‘svoja mjesta’ 2050. godine.
Veliki problem – nesrazmjer rasporeda stanovništva
Projekcija UN-a pokazuje da će više od polovice povećanja svjetske populacije do 2050. godine dolaziti iz osam zemalja – Demokratske Republike Kongo, Egipta, Etiopije, Indije, Nigerije, Pakistana, Filipina i Ujedinjene Republike Tanzanije.
Starenje ljudske populacije imperativ je aspekta rasta populacije. Međutim, brojni problemi povezani su sa starenjem stanovništva jer stopa rasta opada i rađa se sve manje djece. S druge strane, afričke zemlje imaju veću populaciju mladih zbog većeg nataliteta. Prema Johnu Wilmothu, direktoru Odjela za stanovništvo pri UN-u, vladine politike za smanjenje plodnosti imale bi mali utjecaj na stopu rasta stanovništva od sada do sredine stoljeća. Međutim, u drugoj polovici stoljeća, kumulativni učinak nižeg fertiliteta mogao bi rezultirati značajnijim usporavanjem rasta globalnog stanovništva.
Čovječanstvo ‘ukrotilo’ vatru prije milijun godina
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram