Nakon desetljeća debata, Južni ocean konačno je priznat kao Zemljin peti ocean.
National Geographic Society potvrdio je da na Zemlji postoji pet oceana. Kako navodi znanstveni magazin, radi se o Južnom oceanu. Znanstvenici već godinama raspravljaju o priznavanju ovog oceana kao zasebnu cjelinu, jer se dugo u znanstvenoj zajednici smatralo kako je on samo nastavak Pacifičkog, Atlantskog i Indijskog oceana. Znanstvenici su na kraju došli do zaključka da vode oko Antarktike imaju jedinstvena svojstva, što ide u prilog tome da ih se prizna kao zasebni ocean.
Four oceans or five? It’s #WorldOceansDay???? and National Geographic is making a change to recognize the Southern Ocean as a fifth official ocean in our atlases and maps! https://t.co/HSHRUAyWuE
— National Geographic (@NatGeo) June 8, 2021
Sve što trebate znati o Južnom oceanu
1. Pojam Južni ocean postoji još od 16. stoljeća, te je od tada korišten među pomorcima i u međunarodnoj komunikaciji. No zašto je trebalo toliko dugo da ga se znanstveno prizna kao zasebni ocean?
2. Međunarodna hidrografska organizacija priznala je Južni ocean još tamo 1937. godine, no otkazala je svoju odluku 1953. g. zbog pritiska međunarodne znanstvene zajednice. Znanstvenici su godinama raspravljali imaju li vode oko Antarktike zasebna jedinstvena svojstva, ili su samo nastavak susjednih oceana.
3. US Geographic Names Board(Američki odbor za geografska imena) koristi ime Južni ocean još od 1999. godine, dok je u veljači 2021., US National Oceanic and Atmospheric Administration službeno priznao Južni ocean kao zasebnu cjelinu .
4. Pojam Južni ocean obuhvaća vode oko Antarktike, te sve do 60 ° S. Jedine iznimke su Drakeov prolaz i Skošansko more u južnom Atlantiku.
Antarktička cirkumpolarna struja jedina je struja na Zemlji koja ide i zatvara se u cirkumpolarnoj petlji.
Izvor: Environmental Science & Engineering Physical Oceanography at Caltech pic.twitter.com/49vzxawxQ3— Kozmos.hr (@KozmosHr) June 16, 2021
5. Dok su drugi kontinenti omeđeni kontinentima koji ih okružuju, Južni ocean određen je Antarktičkom cirkumpolarnom strujom, koja je nastala prije kojih 34 milijuna godina dok se Antarktika odvojila od ostalih kontinenata. Ovo je rezultiralo nesmetanim tokom vode u najjužnijim dijelovima planeta.
https://kozmos.hr/pogledajte-stvarnu-kartu-svijeta/
6. Struja je sama po sebi impresivna, jer prolazi od površine, pa sve do dna oceana. Nosi više vode nego bilo koja druga struja. Ovo znači ne samo da ima veliki lokalni utjecaj, nego je jako važna i na globalnoj razini.
7. U isto vrijeme, znanstvenici proučavaju kako ljudske aktivnosti, koje uzrokuju klimatske promjene, utječu na oceane. Već je odavno poznato da se voda koja prolazi kroz Antarktičku cirkumpolarnu struju(ACC) zagrijava, ali još nije poznato kakav ovo točno ima utjecaj na samu Antarktiku.
8. ACC je odgovorna za opstanak tisuća vrsta u regiji, te pomaže održavati Antarktiku hladnom, unatoč vanjskim utjecajima.
9. Odvajanje Južnog oceana od ostalih trebalo bi u budućnosti pomoći kod daljnjeg očuvanja. Ovome se barem znanstvenici nadaju.
10. Desetljećima se podiže svijest i zabrinutost zbog industrijskog izlova pojedinih vrsta u Južnom oceanu. Odvajanje ovog oceana od ostalih, trebalo bi pomoći raznim organizacijama da postave nove kriterije i bolje zaštite vode oko Antarktike.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
• Chatila, I. (n.d.). Antarctic Circumpolar Current.
• Gamillo, E. (2021, June 14). National Geographic Officially Recognizes the Southern Ocean as World’s Fifth Ocean. Smithsonian.com.
• Gibbens, S. (2021, June 8). There’s a new ocean now-can you name all 5? Environment.
• Metcalfe, T. (2021, June 14). Earth’s fifth ocean just confirmed. LiveScience.