kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Najsnažnija sunčeva erupcija u 2025 uzrokovala radijske smetnje diljem svijeta
Svemir

Najsnažnija sunčeva erupcija u 2025 uzrokovala radijske smetnje diljem svijeta

Desno je prikazana snažna sunčeva erupcija zabilježena 13. svibnja. Izvor: NASA/SDO
objavljeno

Nad jugoistočnom Azijom, Europom i Bliskim istokom u utorak ujutro zabilježene su smetnje u radijskoj komunikaciji zbog snažne sunčeve erupcije klase X2.7 – zasad najsnažnije u 2025. godini. Erupciju je pokrenula aktivna sunčeva pjega označena kao AR4087, koja je i prethodnih dana pokazivala izraženu nestabilnost.

Sunčeva aktivnost već neko vrijeme raste kako se približavamo vrhuncu aktualnog solarnog ciklusa. Tijekom 2024. godine zabilježeno je više solarnih oluja, no čini se da Sunce tek sada ulazi u najaktivniju fazu. Nova erupcija klase X2.7, zabilježena u 8:25 sati po UTC vremenu 14. svibnja, izazvala je poremećaje u komunikacijskim sustavima na dnevnoj strani Zemlje.

Prema klasifikaciji NASA-e, solarne erupcije dijele se na B, C, M i X kategorije, pri čemu svaka sljedeća označava deset puta veću energiju od prethodne. Tako je erupcija klase X deset puta snažnija od klase M i čak stotinu puta od klase C. Iako je X posljednje slovo u toj skali, snaga erupcija može znatno premašiti osnovnu oznaku – erupcija X2.7 stoga nosi dodatnu težinu unutar vlastite klase.

❤️ Podrži nas

Sunčeva pjega AR4087 već danima pokazuje znakove pojačane aktivnosti

Dan prije ove snažne erupcije, ista je pjega proizvela manji, ali i dalje značajan izboj klase X1.2. Taj događaj izazvao je kratkotrajne radijske smetnje u Sjevernoj i Južnoj Americi te je bio povezan s koronalnim izbačajem mase (CME) – masivnom eksplozijom plazme i magnetnog polja iz Sunčeve atmosfere. Prema NASA-inim modelima, taj oblak vjerojatno neće pogoditi Zemlju, već će djelomično okrznuti Merkur i Veneru.

Ubrzo nakon CME-a dogodila se i erupcija klase M, koja ima veću šansu utjecati na Zemlju te bi mogla izazvati pojavu polarne svjetlosti u višim geografskim širinama.

Za razliku od CME-ova, koji se mogu pratiti satima ili danima prije nego stignu do Zemlje, solarne erupcije poput ove putuju brzinom svjetlosti. To znači da njihove učinke osjećamo gotovo trenutno, u obliku pojačanog rendgenskog i ultraljubičastog zračenja koje prodire u atmosferu i utječe na ionosferu.

Američki NOAA Centar za predviđanje svemirskog vremena pojasnio je da ovakve erupcije uzrokuju pojačanu ionizaciju u D-sloju ionosfere – gustim, nižim slojevima atmosfere – gdje se HF radijski valovi (3–30 MHz) zbog češćih sudara s elektronima gube ili potpuno apsorbiraju. Rezultat je potpuni prekid radijske komunikacije na tim frekvencijama.

Premda zasad nema dokaza da je erupcija X2.7 proizvela CME koji bi pogodio Zemlju, stručnjaci ističu da je AR4087 i dalje aktivna i da su dodatne erupcije moguće u danima koji slijede. Ovisno o rotaciji Sunca, Zemlja bi se mogla naći na udaru budućih izboja.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.