Ledene jezgre s Antarktike otkrivaju povijest Zemljine klime, ali rijetko kada sadrže uzorke toliko stare da sežu u razdoblja koja su znanstvenicima posebno važna za razumijevanje sadašnjih klimatskih promjena. U novoj studiji objavljeno je otkriće koje bi moglo pomaknuti granice znanja o prošlosti planeta: najstariji ledeni uzorak s Antarktike, pronađen u dolini Ong u Transantarktičkom gorju, sadrži zarobljeni zrak star između 4,3 i 5,1 milijun godina.
Ovaj zrak datira iz doba pliocena, vremena kada su razine ugljičnog dioksida i globalne temperature bile znatno više nego danas – i koje se često promatra kao mogući analog današnjeg zagrijavanja uzrokovanog ljudskim djelovanjem. Uzorak sadrži i sloj leda star gotovo tri milijuna godina, čime je prvi put zabilježena direktna prisutnost više glacijalnih epizoda iz razdoblja koje se do sada nije moglo proučavati na temelju sačuvanog leda.
Zašto je ovaj najstariji ledeni uzorak s Antarktike toliko važan
Prije ovog otkrića, najstariji sačuvani ledeni uzorci s Antarktike datirali su do otprilike 800.000 godina unatrag. Iako je riječ o impresivnoj starosti, ona nije dovoljna da bi se zahvatili klimatski obrasci iz pliocena, razdoblja između 5,3 i 2,6 milijuna godina prije sadašnjosti. Znanstvenici već godinama tragaju za starijim ledom koji bi im omogućio preciznije usporedbe s današnjom klimom i pomogao u predviđanju njezine budućnosti.
“Poput prapovijesne muhe zarobljene u jantaru, čestice zraka, prašina, morska sol, vulkanski pepeo i čađa od požara mogu ostati zarobljeni u ledenim slojevima tijekom milijuna godina”, objašnjava Nacionalna uprava za oceane i atmosferu SAD-a (NOAA). Te čestice, zarobljene u ledu, zapravo su mikroskopski dokazi o uvjetima koji su vladali u Zemljinoj atmosferi u različitim epohama.
Kako bi odredili starost novopronađenog uzorka, znanstvenici su koristili tehniku datiranja pomoću kozmogenih nuklida – izotopa koji nastaju kada kozmičke zrake iz svemira reagiraju s površinskim materijalima na Zemlji. Mjerenjem količine tih nuklida u ledu moguće je procijeniti koliko je dugo led bio izložen površinskim uvjetima, odnosno koliko je star.
Led star pet milijuna godina otkriva dvije epizode širenja leda
Znanstvenici su u dolini Ong, koja se nalazi izvan središnjih dijelova leda u istočnoj Antarktici, izvadili gotovo deset metara dugu jezgru leda. Već u prvom sloju otkrili su led star oko 2,95 milijuna godina. No dublje u jezgri naišli su na još stariji sloj — zrak zarobljen u tom ledu potječe iz razdoblja između 4,3 i 5,1 milijuna godina.
“Ovo je izravni dokaz širenja Istočnoantarktičkog ledenog pokrova tijekom pliocena”, navodi se u studiji. “Dobiveni datumi upućuju na to da je do širenja došlo prije takozvanog MIS M2 hlađenja te se vjerojatno podudara s ranim globalnim zaleđivanjem u pliocenu, oko 4,9 do 4,8 milijuna godina.”
Znanstvenici su zaključili kako je u tom razdoblju došlo do barem dvije značajne epizode širenja kontinentalnog leda, koje su ostavile trag u obliku morena, ledenih nanosa i višeslojnih ledenih masa u dolini Ong. Posljednji trag mogućeg napredovanja leda u toj regiji datira prije otprilike 10.000 godina.
Važnost ovih rezultata leži u činjenici da pružaju uvid u razdoblje kada je klima planeta bila toplija, ali su se unatoč tome događala velika zaleđivanja. To izravno pobija pojednostavljenu pretpostavku da više razine CO₂ uvijek znače povlačenje leda. Umjesto toga, složeniji klimatski mehanizmi mogli su uzrokovati širenje ledenih pokrova čak i u toplijim razdobljima.
Otkriće najstarijeg ledenog uzorka s Antarktike označava veliki iskorak u paleoklimatologiji. Pružajući dosad nedostupan izravan uvid u atmosferu pliocena, znanstvenicima otvara vrata za bolje razumijevanje kako su klimatski sustavi funkcionirali u prošlosti – i kako bi mogli reagirati u budućnosti. Iako je potrebno još uzoraka i daljnja analiza, činjenica da se u ledu još uvijek nalaze tragovi zraka iz vremena prije više od pet milijuna godina predstavlja izvanredno otkriće koje bi moglo promijeniti način na koji razumijemo prošlost – i budućnost – našeg planeta.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.