Znanstvenici su Äak i imenovali ovaj siÄuĹĄni objekt, nazvavĹĄi ga “Jednorog”.
Tamni suputnik crvenog diva V723 Mon postao je kandidat za nama najbliĹžu crnu rupu. Astronomi su do ovog zakljuÄka doĹĄli analizom opservacija velikih svemirskih i zemaljskih teleskopa. Crna rupa ima procjenjenu masu 3.04 mase Sunca, dobivajuÄi status jedne od najmanjih Crnih rupa koje poznajemo. Radijus ove zvijezde procijenjen je na 24.9. sunÄevih radijusa.
Studije neutronskih zvijezda i crnih rupa zvjezdanih masa u MlijeÄnoj stazi igraju kritiÄnu ulogu u otkrivanju finalne faze evolucije masivnih zvijezda, te mehanizma propadanja njihovih jezgri.
MeÄutim, do danas, ovakve tipove kompaktnih svemirskih objekata predstavljali su veÄinom pulsari, magnetar ili binarni sustavi, u kojima su neutronske zvijezde ili crne rupe u aktivnoj interakciji sa svojim suputnicima.
Kako bi bolje shvatili karakteristike ovakvih objekata, astronomi trebaju otkriti i crne rupe koje su samostalne, ali i crne rupe u binarnim sustavima koji nisu aktivni.
https://kozmos.hr/crne-rupe-ostaci-urusenih-svemira/
Crveni div V723 Mon lociran je u zvijeĹžÄu “Jednorog” na udaljenosti od 1500 svjetlosnih godina od Sunca. Ranije opservacije ove zvijezde omoguÄile su nam da je klasificiramo kao “pomraÄujuÄi binarni sustav”, dok se pretpostavka o trostrukom sustavu pokazala neodrĹživa.
Kako bi razumjeli masu zvijezde V723 Mon, te posljediÄno i njene karakteristike, znanstvenici su izveli niz simulacija i modela koji su se temeljili na svjetlosnim krivuljama i podacima o varijacijama radijalne brzine.
S druge strane, drugi objekt ovog sustava pokazao se puno impresivniji. Njegova masa je procjenjena na 3.04 Âą 0.06 SunÄevih masa, ĹĄto je viĹĄe nego dopuĹĄtena masa bijelog patuljka(1.44 sunÄevih masa) i poznatog maksimuma masa neutronskih zvijezdi( 2.01 i 2.14 masi Sunca).
Iz tog razloga, najjednostavnije objaĹĄnjenje suputnika crvenog diva V723 Mon, jest to da mu je suputnica zapravo crna rupa, mase koja se nalazi izmeÄu masa ogromnih neutronskih zvijezda i crnih rupa niskih masa.
U ovom sluÄaju, crna rupa ne prisvaja materiju zvijezde, veÄ polagano mijenja oblik zbog utjecaja njezinih sila. Ovo se najbolje prepoznaje u naslovnoj fotografiji, gdje iz oblika zvijezde moĹže zakljuÄiti kakav utjecaj crna rupa ima na nju.
Znanstvenici takoÄer napominju kako su u ovom sluÄaju moguÄi i “egzotiÄni” scenariji, kao ĹĄto su parovi neutronskih zvijezda ili par “bijeli patuljak-neutronska zvijezda”. Kako bi mogli joĹĄ toÄnije odrediti sve pojedinosti ovog sustava i donijeti ispravne zakljuÄke, znanstvenici moraju provesti promatranja s viĹĄe valova, no do daljnjega tamni susjed crvenog diva ima status kandidata za najbliĹžu crnu rupu naĹĄem planetu.
PridruĹžite se raspravi u naĹĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
â˘Â Falk, D. (2021, April 29). Newfound black hole may be the closest to Earth.
â˘Â Jayasinghe, T., Stanek, K., Thompson, T., Kochanek, C., Rowan, D., Vallely, P., . . . Murphy, S. (2021, March 26). A unicorn In Monoceros: THE $3M_odot$ dark companion to the BRIGHT, nearby red giant V723 mon is a NON-INTERACTING, mass-gap black hole candidate.
â˘Â Wall, M. (2021, April 21). Tiny newfound âUnicornâ is closest known black hole to Earth.