Svi pogledi ljubitelja astronomije uprti su u T Coronae Borealis (T CrB), zvijezdu koja bi uskoro mogla prirediti rijetki nebeski spektakl. Predviđeno je da će zablistati još 2024., ali taj trenutak još nije stigao. Ipak, najnovija promatranja sugeriraju da je erupcija neizbježna i mogla bi se dogoditi svakog trenutka.
T Coronae Borealis nova je koja se ponavlja, što znači da eksplodira u pravilnim razmacima – otprilike svakih 80 godina. Prvi put je zabilježena 1866., a posljednji put se dramatično rasplamsala u veljači 1946. Budući da smo sada dosegnuli 80-godišnju granicu, astronomi pomno prate njezino ponašanje.
Smještena oko 2.000 svjetlosnih godina od Zemlje, ova zvijezda obično je preslaba da bi se vidjela golim okom. No, kada eruptira, sjaji poput najsjajnijih zvijezda noćnog neba. Na vrhuncu sjaja mogla bi biti jednako uočljiva kao Alphecca, najsvjetlija zvijezda u sazviježđu Corona Borealis.
Što uzrokuje ovu rijetku pojavu?
Sustav koji stoji iza ove pojave sastoji se od crvenog diva i bijelog patuljka u bliskoj orbiti. Tijekom vremena, crveni div izbacuje materijal koji se taloži na površini bijelog patuljka. Kad pritisak i temperatura dosegnu kritičnu točku, dolazi do snažne termonuklearne eksplozije – i nova zasja.
Najnovija spektroskopska analiza znanstvenika Gesesewa Rete iz S.N. Bose National Centre for Basic Sciences pokazala je promjene u H-alfa spektralnoj liniji zvijezde. Ovo bi moglo upućivati na povećanje temperature i brzine akrecije, što su potencijalni znakovi skorog izbijanja. No, kako Reta upozorava, ovakve pojave ostaju nepredvidive i potrebno je dodatno istraživanje kako bi se precizno odredio trenutak eksplozije.
Kako i kada promatrati?
Ljubitelji neba sada imaju jedinstvenu priliku da svjedoče ovom rijetkom događaju. T CrB izlazi oko ponoći i ostaje vidljiv u satima prije zore. Ako do erupcije dođe u prvim mjesecima 2025., uvjeti za promatranje bit će idealni. Najgori scenarij bio bi da eksplodira krajem studenog, kada se Sunce nalazi između Zemlje i zvijezde, čineći ju gotovo nemogućom za uočavanje.
Zviježđe Corona Borealis lako je prepoznati na noćnom nebu – čini polukružni niz zvijezda smješten između zviježđa Herkula i Zmijine Glave (Serpens Caput). Ako se očekivana nova dogodi, bit će privremeni, ali upadljiv dodatak ovom poznatom uzorku.
Za ažurna praćenja sjaja zvijezde, Američka udruga promatrača promjenjivih zvijezda (AAVSO) redovito objavljuje podatke. Space Weather također nudi svakodnevno praćenje magnitude.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.