kozmos.hr
Astronomija

NASA-in rover uspješno je izdvojio kisik na Marsu

objavljeno

Sada na Marsu možemo proizvoditi kisik!

Instrument MOXIE, instaliran na roveru Perseverance, prvi je put u povijesti uspio dobiti kisik iz atmosfere Marsa. U sat vremena proizveo je oko 5,4 grama molekularnog kisika, što je dovoljno da čovjeku osigura kisik na deset minuta.

NASA-in rover Perseverance postigao je još jedan povijesni uspjeh! Po prvi puta na Marsu dio zraka ugljičnog dioksida koji se ne može disati pretvoren je u kisik. Ovo je ozbiljan korak u istraživanju planeta, ne samo putem robota, već i ekspedicijama s posadom!

MOXIE (Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experimental Utillization Experiment) eksperimentalni je instrument dizajniran da u praksi pokaže kako se kisik proizvodi iz marsovske atmosfere za upotrebu kao gorivo i za disanje, tako da se buduće marsovske misije s ljudskom posadom ne oslanjaju na opskrbu kisika sa Zemlje.

Predstavljanje instrumenta MOXIE sposobnog za proizvodnju kisika na Marsu. Izvor: NASA / JPL-Caltech

Ukupna težina uređaja je 17,1 kilograma, a dimenzije su 23,9 × 23,9 × 30,9 centimetara. Unutar njega ugrađen je kompresor s filtrom i grijačima koji ubrizgavaju zrak u uređaj, kao i ćelija za elektrolizu krutog oksida, koja prima molekularni kisik iz CO2. Inženjeri procjenjuju da MOXIE može generirati do 10 grama O2 na sat.

Podsjećam čitatelje da se atmosfera na Marsu sastoji od 96% ugljičnog dioksida. Jedna molekula ugljičnog dioksida ima jedan atom ugljika i dva atoma kisika. Elektrolizom MOXIE odvaja atome kisika od molekula, oslobađajući nusproizvod ugljičnog monoksida tijekom reakcije. Postupak zahtijeva visoku temperaturu od 800 stupnjeva C, zbog čega je uređaj izrađen od materijala otpornih na toplinu.

20.travnja 2021. uređaj je uspješno završio svoj prvi ciklus proizvodnje kisika na Marsu. U početku se MOXIE zagrijavao na željene temperature dva sata, zatim je počeo stvarati kisik brzinom od šest grama na sat, a nakon nekog vremena usporio je tempo rada kako bi procijenio svoje stanje. Tijekom sat vremena rada ukupna proizvedena količina kisika iznosila je oko 5,4 grama, što je dovoljno da se čovjeku osigura kisik na deset minuta.

Grafikon koji prikazuje proizvodnju kisika brzinom od 6 grama na sat. Izvor: MIT Haystack Observatory

Očekuje se da će u budućnosti MOXIE provesti još nekoliko sesija svog rada, tako da znanstvenici mogu procijeniti stvarne performanse uređaja u različitim atmosferskim uvjetima, na primjer, u različito doba dana ili u različito doba godine, kao i testiranje različitih načina rada uređaja.

https://kozmos.hr/nasa-je-sakrila-sifriranu-poruku-unutar-padobrana-perseverancea/

Ako sve bude išlo po planu, onda možemo govoriti o mogućnosti stvaranja velike instalacije koja je, opremljena malom elektranom, sposobna proizvoditi najmanje dva kilograma kisika na sat kako bi astronautima na Marsu mogla pružiti pomoć.

To je možda najveće postignuće do sada u cilju viđenja ljudi na Marsu u budućnosti. Ako znanstvenici pronađu brz način za proizvodnju kisika na Crvenom planetu, možda će ovaj san postati stvarnost puno prije nego što se očekivalo.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

• NASA. (n.d.). Mars oxygen in-situ resource UTILIZATION Experiment (MOXIE).
• Phys.org. (2021, April 22). In first, Perseverance Mars Rover makes oxygen on another planet.
• Potter, S. (2021, April 21). NASA’s perseverance Mars ROVER EXTRACTS First oxygen from red planet.
• Wall, M. (2021, April 21). NASA’s perseverance Rover makes oxygen on Mars for 1st time.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.