Astronomi su otkrili iznimno zanimljiv kozmički objekt – divovsku radio galaksiju (GRG) nazvanu Inkathazo. Ova galaksija ima mlazove plazme koji se protežu na 3,3 milijuna svjetlosnih godina, što je nevjerojatnih 32 puta više od promjera Mliječnog puta. No, njezina golemost nije jedina fascinantna značajka – njezino ponašanje i lokacija predstavljaju pravu zagonetku za znanstvenike.
Što Inkathazo čini tako posebnom?
Ime Inkathazo, što na jezicima isiZulu i isiXhosa znači “problem”, simbolizira složenost ove galaksije. Za razliku od većine divovskih radio galaksija, koje se obično nalaze u mirnijim dijelovima svemira, Inkathazo se nalazi u središtu gustog skupa galaksija. Ovo je okruženje poznato po tome što otežava razvoj masivnih mlazova plazme, no Inkathazo očito prkosi ovim ograničenjima.
Jedna od njenih najneobičnijih karakteristika su mlazovi plazme. Za razliku od uobičajenih simetričnih mlazova koji se protežu ravno, jedan od mlazova Inkathaza neočekivano se savija, što ukazuje na kompleksne interakcije unutar galaksije i njezina okruženja.
Kathleen Charlton, glavna autorica studije i magistrantica na Sveučilištu u Cape Townu, pojasnila je:
“Nazvali smo ovu galaksiju ‘Inkathazo’ jer nam je zadala mnogo problema u razumijevanju fizike koja se ovdje odvija.”
MeerKAT otkriva neviđene detalje
Napredni teleskop MeerKAT, smješten u Južnoafričkoj Republici, bio je ključan za otkrivanje i analizu Inkathaza. Znanstvenici su pomoću ovog teleskopa uspjeli istražiti strukturu mlazova plazme te odrediti njihovu starost. Otkrili su da jedan mlaz sadrži znatno mlađu plazmu, što sugerira da galaksija doživljava kontinuirane energetske procese.
Ovo otkriće ukazuje na moguće interakcije između mlazova plazme i vrućeg međugalaktičkog plina, koji ispunjava prostor između galaksija unutar skupa.
Dr. Kshitij Thorat, suautor studije i astrofizičar sa Sveučilišta u Pretoriji, istaknuo je važnost ovog otkrića:
“Pronalazak divovske radio galaksije u skupu galaksija izaziva naše razumijevanje formiranja i evolucije ovih masivnih struktura.”
Nova era radioastronomije
Otkriće Inkathaza dodatno potvrđuje važnost tehnologije poput teleskopa MeerKAT. No, znanstvenici već gledaju prema budućnosti – projekt Square Kilometer Array (SKA), najveći radio teleskop na svijetu, obećava revolucionarne mogućnosti za istraživanje svemira.
Očekuje se da će SKA omogućiti još detaljniju analizu enigmatičnih objekata poput Inkathaza i donijeti nova saznanja o plazma fizici u ekstremnim uvjetima.
Dr. Jacinta Delhaize, astrofizičarka i jos jedna suautorica studije, naglasila je potencijal budućih istraživanja:
“Dok nas je MeerKAT doveo dalje nego ikad prije, SKA će pomaknuti granice još više i pomoći nam da riješimo neke od najvećih misterija svemira.”
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.