kozmos.hr
Astronomija

Astronomi zbunjeni neobičnom zvijezdom koja ne bi smjela postojati

Umjetnički prikaz pulsara. Izvor: NASA.
objavljeno

Astronomi su otkrili neobičnu zvijezdu koja zbunjuje znanstvenike i izaziva granice poznate fizike. Novo identificirani objekt, nazvan ASKAP J1839-0756, emitira radijske signale svakih 6,45 sati, što je najsporiji zabilježeni period kod pulsara.

Ova neobična zvijezda prkosi dosadašnjim teorijama o pulsarima, za koje se smatralo da ne mogu emitirati signale s tako dugim vremenskim razmakom. Ovo otkriće tjera znanstvenike da ponovno razmotre temeljne principe fizike neutronskih zvijezda.

Što pulsare čini tako jedinstvenima?

Pulsari su guste jezgre koje ostaju nakon što masivne zvijezde eksplodiraju kao supernove. Te neutronske zvijezde brzo rotiraju, emitirajući zrake radijskih valova dok se okreću. Astronomi ih uspoređuju s kozmičkim svjetionicima zbog njihovih pravilnih impulsa.

Pulsari obično usporavaju kako stare, a njihovi signali s vremenom slabe. Desetljećima se smatralo da pulsari s ciklusom duljim od dvije minute ne mogu emitirati radijske valove dovoljno snažne da ih se detektira. Međutim, ASKAP J1839-0756 ruši ovo pravilo s rekordnim intervalom od 6,45 sati.

Zašto je ovaj zagonetni pulsar toliko drugačiji?

Jedna od najintrigantnijih karakteristika ASKAP J1839-0756 je sposobnost da između svojih glavnih impulsa proizvodi slabije signale, poznate kao interpulsovi. Ta se pojava javlja kod samo 3% pulsara, a nastaje kada su magnetska i rotacijska os neutronske zvijezde neusklađene.

Neobičan interval između signala sugerira da ovaj pulsar možda pripada ekstremnoj kategoriji objekata zvanih magnetari. To su neutronske zvijezde s nevjerojatno jakim magnetskim poljima sposobnim za stvaranje intenzivnih energetskih izboja.

Ipak, ASKAP J1839-0756 ostaje kozmička zagonetka. Većina magnetara emitira signale na znatno kraćim vremenskim razmacima, obično u sekundama. Dodatno, nisu pronađene x-zrake—koji su obično karakteristični za magnetare.

Smješten 13.000 svjetlosnih godina od Zemlje, ASKAP J1839-0756 nastavlja emitirati snažne signale, pružajući astronomima rijetku priliku za detaljno proučavanje ovog zagonetnog pulsara.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.