kozmos.hr
Astronomija

Znanstvenici identificirali novu vrstu planeta nazvanu Super Venera

Venera je poznata kao drugi po sjaju nebeski objekt na noćnom nebu nakon Mjeseca. Izvor: Wikimedia Commons
objavljeno

Svemirski teleskop James Webb (JWST) omogućio je jedno od najfascinantnijih otkrića u modernoj astronomiji – potencijalnu novu klasu egzoplaneta nazvanu “Super Venera”. Ovo otkriće ne samo da mijenja dosadašnje klasifikacije planeta već otvara i nova pitanja o procesu njihovog nastanka te mogućnostima za razvoj života.

Egzoplaneti koji su veći od Zemlje, ali manji od Neptuna, dugo su izazivali znanstvenike zbog svojih mješovitih svojstava. Neki od njih imaju gustu atmosferu bogatu vodikom, dok drugi pokazuju karakteristike poput zaleđenih površina i vodenih atmosfera. No, nova promatranja Webba otkrila su planet koji se ne uklapa ni u jednu od tih kategorija.

Planet nazvan GJ 1214 b, udaljen samo 48 svjetlosnih godina od Zemlje u zviježđu Zmijonoše (Ophiuchus ), pokazuje jedinstvene karakteristike. Analiza njegove atmosfere otkrila je visoke koncentracije ugljičnog dioksida, nalik onima u atmosferi Venere, što je istraživače navelo na zaključak da ovaj planet pripada potpuno novoj klasi – Super Venerama.

Kako su znanstvenici došli do ovog otkrića?

Tijekom prolaska GJ 1214 b ispred svoje matične zvijezde, JWST je zabilježio detaljne podatke o njegovoj atmosferi. Ti podaci su analizirani pomoću naprednih računalnih modela kako bi se simulirali uvjeti koji vladaju na ovom egzoplanetu. Rezultati su ukazali na postojanje guste atmosfere bogate ugljikom, što ga čini bitno različitim od dosad poznatih tipova planeta.

Prema dr. Kazumasi Ohnou iz Nacionalnog astronomskog opservatorija Japana, otkrivanje ugljičnog dioksida u atmosferi GJ 1214 b uspoređuje se s traženjem jedne izmijenjene rečenice u Tolstojevoj knjizi Rat i mir. “Analiza je zahtijevala iznimnu preciznost jer su signali ugljičnog dioksida iznimno slabi,” izjavio je Ohno.

Otkriće Super Venere ima dalekosežne posljedice za planetarnu znanost. Osim što pruža novi uvid u procese formiranja planeta, može pomoći i astrobiolozima u identificiranju uvjeta potrebnih za život na egzoplanetima. Iako planeti s atmosferama poput Venere vjerojatno nisu pogodni za život, njihovo proučavanje može otkriti kako se različiti tipovi planeta razvijaju i mijenjaju kroz vrijeme.

Iako su rezultati obećavajući, znanstvenici upozoravaju da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se ova nova klasa planeta službeno potvrdila. Svemirski teleskop James Webb nastavlja s revolucionarnim otkrićima, a Super Venere mogle bi postati ključ za razumijevanje složenih procesa koji oblikuju planete diljem svemira.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.