kozmos.hr
Znanost

Ima li Mars čvrstu unutarnju jezgru poput Zemlje?

Pogled na NASA-in lander InSight na Mars. Izvor: NASA.
objavljeno

Nova analiza podataka NASA-ine misije InSight otkriva dokaze koji bi mogli promijeniti naĹĄe razumijevanje unutraĹĄnjosti Marsa.

Znanstvenici sada predlažu da Mars možda ima čvrstu unutarnju jezgru, sličnu Zemljinoj. Iako nalazi još čekaju potvrdu kroz znanstvenu recenziju, otvaraju intrigantna pitanja o geofizičkim procesima i povijesti Crvenog planeta.

Što seizmički valovi otkrivaju o unutrašnjosti Marsa?

InSight, NASA-ina misija lansirana 2018. godine, prva je omogućila detaljno proučavanje unutrašnjosti Marsa. Seizmički valovi koje uzrokuju potresi (Marsotresi) na Marsu pružaju jedinstveni uvid u slojeve ispod površine – od kore i plašta pa sve do jezgre. Osim što su otkrili koliko meteorita godišnje udara u Mars, podaci InSighta donijeli su revolucionarna saznanja o geološkim procesima na planetu.

Dosadašnja istraživanja ukazivala su na tekuću jezgru Marsa, što su poduprli dokazi poput nedostatka globalnog magnetskog polja i visoke koncentracije lakih elemenata u jezgri. Međutim, nova studija znanstvenika sa Sveučilišta znanosti i tehnologije Kine i Sveučilišta u Texasu sugerira da Mars možda ima čvrstu unutarnju jezgru.

Koristeći inovativnu metodu analize niskofrekventnih seizmičkih valova, istraživači su identificirali što bi moglo biti znakovi čvrste unutarnje jezgre. Vremena dolaska seizmičkih valova ukazivala su na to da se kroz određeni sloj planeta valovi kreću brže – karakteristika koja ukazuje na postojanje čvrstog sloja.

Prema njihovim procjenama, unutarnja jezgra Marsa čini oko 18% radijusa planeta, što je vrlo slično Zemljinoj unutarnjoj jezgri, koja zauzima 19% radijusa Zemlje. No, iako su proporcije slične, način formiranja Marsove jezgre mogao bi biti potpuno drugačiji.

Kako je nastala Marsova jezgra?

Znanstvenici razmatraju dva moguća scenarija koji bi mogli objasniti formiranje unutarnje jezgre Marsa:

  1. “SnjeĹžni efekt”: U hladnim uvjetima unutar Marsove jezgre, čestice bogate Ĺželjezom mogle su se kristalizirati na gornjim slojevima jezgre i postupno padati prema srediĹĄtu. Ovaj proces stvorio bi čvrstu unutarnju jezgru, dok bi tekuća vanjska jezgra ostala bogata sumporom.
  2. Kristalizacija od dna prema gore: Ako jezgra sadrži visok udio sumpora, kristalizacija bi mogla započeti na samom dnu jezgre, gdje bi se tekuća jezgra postupno pretvarala u čvrstu strukturu.

Ovi scenariji, ako se potvrde, mogli bi objasniti zašto Mars nema globalno magnetsko polje. Na Zemlji dinamički procesi u jezgri stvaraju magnetsko polje koje štiti planet, no čini se da Mars nije imao iste mehanizme.

Unatoč intrigantnim nalazima, ova studija je u suprotnosti s ranijim istraživanjima koja ukazuju na to da Mars ima potpuno tekuću jezgru. Dodatna istraživanja i novi podaci bit će ključni za potvrdu ovih teorija. Ako se utvrdi da Mars zaista ima čvrstu unutarnju jezgru, to bi moglo značajno promijeniti naše shvaćanje njegove povijesti i unutarnje evolucije.

Mars je i dalje planet prepun nepoznanica, a misije poput InSighta donose ključne informacije koje pomažu otkriti tajne skrivene ispod njegove površine. Jedno je sigurno – istraživanja Marsa tek su započela, a svaki novi podatak dodatno oblikuje naše razumijevanje ovog fascinantnog planeta.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.