Život na Međunarodnoj svemirskoj postaji donosi pogodnosti koje većina nas može samo sanjati — poput prvog reda za promatranje zapanjujućih nebeskih fenomena. Upravo je to doživio NASA-in astronaut Don Pettit kada je iz orbite, na visini od oko 400 kilometara iznad Zemlje, fotografirao zadivljujući prizor kometa ATLAS.
Komet, službeno označen kao C/2024 G3, nedavno je ostvario najbliži prolazak pokraj Sunca. Neki astronomi već ga proglašavaju najsvjetlijim kometom godine zahvaljujući njegovom sjaju koji se može usporediti s Venerom. Pettit je svoju fotografiju podijelio sa svijetom putem društvene mreže X (ranije poznate kao Twitter), uz opis: “Nevjerojatno je vidjeti komet iz orbite.”
Trenutno se komet ATLAS može pronaći u zviježđu Strijelca. Iako na Pettitovoj fotografiji izgleda vrlo blizu, komet je zapravo udaljen oko 140 milijuna kilometara od Zemlje. Ono što ga čini posebnim jest njegova sposobnost da zadrži sjaj unatoč približavanju Suncu, što ga čini rijetkim prizorom koji ljubitelji neba neće htjeti propustiti.
Zašto su kometi poput ATLAS-a vremenske kapsule svemira
It is totally amazing to see a comet from orbit. Atlas C2024-G3 is paying us a visit. pic.twitter.com/6Npqa2Wksf
— Don Pettit (@astro_Pettit) January 11, 2025
Kometi, često opisani kao drevni svjedoci nastanka Sunčevog sustava, formirani su prije otprilike 4,6 milijardi godina tijekom najranijih faza stvaranja planeta. Sastoje se od zaleđenih plinova, prašine i stijena. Kada se približe Suncu, toplina uzrokuje da led iz čvrstog stanja izravno prijeđe u plin, stvarajući dugačke, svijetleće repove koji se mogu protezati milijunima kilometara.
Povijesno gledano, kometi su smatrani lošim predznakom, no danas ih znanstvenici smatraju neprocjenjivim izvorima informacija o nastanku planeta i života. Neki istraživači vjeruju da su kometi donijeli vodu i ključne organske spojeve na ranu Zemlju, čime su možda potaknuli razvoj života.
Smatra se da je komet ATLAS potekao iz Oortovog oblaka, golemog područja zaleđenih tijela koje se nalazi oko 50 puta dalje od Sunca nego Neptun. Povremeno gravitacijski utjecaj obližnjih zvijezda izbaci neka od tih tijela prema unutrašnjem dijelu Sunčevog sustava. ATLAS, koji je prvi put uočen u travnju 2024. godine, jedan je od takvih posjetitelja. Ako preživi susret sa Suncem, ponovno će se pojaviti tek za 160.000 godina.
Ljubitelji neba na južnoj hemisferi imaju najbolju priliku za promatranje ovog kometa blizu zapadnog horizonta neposredno nakon zalaska sunca, osobito od sredine do kraja siječnja. Za promatrače sa sjeverne hemisfere, uočavanje kometa bit će znatno teže, no dalekozori ili teleskopi mogu pomoći.
Kako se komet ATLAS udaljava od Sunčevog sjaja, astronomi smatraju da bi mogao ostati dovoljno svijetao za promatranje golim okom tijekom sljedećih nekoliko dana. Važno upozorenje: nikada ne gledajte izravno u Sunce bez odgovarajuće zaštite za oči.
“Postoji nada da će komet ATLAS preživjeti blizak prolazak pokraj Sunca i ostati vidljiv još neko vrijeme,” objavila je NASA.