kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Sustav dviju zvijezda otkriven blizu supermasivne crne rupe u središtu Mliječnog puta
Svemir

Sustav dviju zvijezda otkriven blizu supermasivne crne rupe u središtu Mliječnog puta

Položaj Sagittarius A* i mjesto na kojem se nalazi novootkriveni sustav zvijezda. Izvor fotografije: ESO/F. Peißker i sur., S. Guisard.
objavljeno

Ovo otkriće pokazuje da crne rupe nisu tako destruktivne kako smo mislili.


Znanstvenici su prvi put otkrili sustav dviju zvijezda koje orbitiraju jedna oko druge u neposrednoj blizini Sagittarius A* (Strijelac A*), supermasivne crne rupe u središtu naše galaksije.

Ovaj binarni sustav, nazvan D9, dio je S-klastera, guste skupine zvijezda koje se nalaze nevjerojatno blizu ovoj snažnoj gravitacijskoj sili. Otkriće donosi nova saznanja o formiranju i opstanku zvijezda u tako ekstremnim uvjetima.

Sagittarius A* relativno je mirna crna rupa u usporedbi s drugim supermasivnim crnim rupama, što njezinu okolinu čini idealnim područjem za znanstvena promatranja. Mnoge zvijezde u S-klasteru dovrše orbitu oko crne rupe u roku od nekoliko godina, no D9 sustav prvi je otkriveni binarni sustav unutar tog klastera.

Ove zvijezde pokazuju jedinstveno ponašanje. Iako nalikuju zvijezdama, njihova okolina od plina i prašine često im daje izgled sjajnih oblaka. Ovi objekti, nazvani “G objekti,” postali su središnja točka istraživanja. Precizna analiza podataka prikupljenih tijekom 15 godina otkrila je da je jedan od tih objekata binarni sustav.

“Isprva sam mislio da je moja analiza pogrešna,” priznao je Florian Peißker, vodeći istraživač sa Sveučilišta u Kölnu. “No, dugoročni spektroskopski obrasci potvrdili su otkriće prvog binarnog sustava u S-klasteru. Ovo otkriće pokazuje da crne rupe nisu tako destruktivne kako smo mislili.”

Detaljniji uvid u binarni sustav D9

Koristeći podatke s Vrlo velikog teleskopa Europskog južnog opservatorija, istraživači su utvrdili da su zvijezde u D9 sustavu relativno mlade, stare oko 2,7 milijuna godina. Veća zvijezda ima masu 2,8 puta veću od mase Sunca, dok je manja približno 0,73 puta masivnija od Sunca. Orbitiraju jedna oko druge za oko 372 dana, što je vremenski okvir vrlo sličan Zemljinoj godini.

“Sustav D9 pokazuje jasne znakove prisutnosti plina i prašine, što sugerira da bi mogao biti vrlo mlad zvjezdani sustav formiran u blizini supermasivne crne rupe,” objasnio je Michal Zajaček, suautor studije i istraživač sa Sveučilišta Masaryk u Češkoj i Sveučilišta u Kölnu.

Unatoč trenutnoj stabilnosti, budućnost zvijezda možda nije toliko sigurna. Očekuje se da će gravitacijske interakcije sa Sagittarius A* natjerati zvijezde da se spoje unutar milijun godina, stvarajući jedan nebeski objekt.

“Ovo je nevjerojatno kratak vremenski prozor na kozmičkoj razini, i imali smo sreće da to promatramo,” dodala je Emma Bordier, istraživačica sa Sveučilišta u Kölnu i suautorica studije.

Mogu li ovdje postojati planeti?

Osim neposrednih implikacija za dinamiku zvijezda, ovo otkriće otvara intrigantnu mogućnost formiranja planeta u takvom okruženju. Binarni sustavi zvijezda često imaju planetarne sustave, a prisutnost plina i prašine u D9 sugerira potencijal za formiranje planeta.

“Naši nalazi omogućuju spekulaciju da planeti možda postoje oko ovih zvijezda,” rekao je Peißker. “Otkrivanje planeta u središtu galaksije moglo bi biti samo pitanje vremena.”

Otkriće D9 pruža rijedak uvid u složenu interakciju gravitacijskih sila, formiranja zvijezda i potencijala za planetarne sustave u ekstremnim uvjetima blizu supermasivne crne rupe. Daljnja istraživanja ove regije mogu otkriti još dublje tajne o Sagittarius A* i njezinim zvjezdanim susjedima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.