kozmos.hr
Tehnologija

NASA i SpaceX pripremaju lansiranje revolucionarne misije Dragonfly na Titan

objavljeno

NASA-ina revolucionarna misija Dragonfly kreće prema Titanovoj tajanstvenoj površini, jednom od najintrigantnijih odredišta u Sunčevu sustavu. Lansiranje je zakazano za 2028. godinu putem SpaceX-ovog Falcon Heavyja, dok se dolazak na Titan očekuje 2034. godine. Ova sofisticirana letjelica, nalik dronu, ima zadatak otkriti odgovore na neka od najdubljih pitanja o podrijetlu života.

Titan je svijet kakav dosad nismo istražili. Njegova površina obiluje jezerima i rijekama metana i etana, dok povremene krio-vulkanske erupcije mogu izbaciti naslage leda s vodom. Znanstvenici vjeruju da su na Titanu prisutni i prebiotički kemijski spojevi, ključni za razvoj života. Misija Dragonfly istražit će upravo te elemente kako bi utvrdila može li život nastati u ovakvom okruženju.

Leteći laboratorij na Titanu

Dragonfly je inovativno osmišljena letjelica. Za razliku od klasičnih rovera, riječ je o oktokopteru, sposobnom za let u gustoj atmosferi Titana s niskom gravitacijom. Njegovi napredni rotori omogućit će letove duljine do 8 kilometara, prikupljanje uzoraka i analizu tijekom Titanovih dugih noći, koje traju osam Zemljinih dana. Letjelica je opremljena radioizotopskim termoelektričnim generatorom (RTG) koji će osigurati dugotrajan rad.

Titan, Saturnov mjesec. Izvor: NASA / JPL / UNIVERSITY OF ARIZONA.
Titan, Saturnov mjesec. Izvor: NASA / JPL / UNIVERSITY OF ARIZONA.

Krajnje odredište Dragonflyja je udarni krater Selk, širok 90 kilometara, gdje su voda i organski materijali možda međusobno djelovali, stvarajući biomolekule poput aminokiselina. Ovo područje smatra se ključnim za istraživanje prebiotičkih procesa koji bi mogli pružiti uvid u podrijetlo života.

SpaceX-ov Falcon Heavy, dokazana platforma za lansiranje, odigrat će ključnu ulogu u dostavljanju Dragonflyja na njegovo međuplanetarno putovanje. Nakon lansiranja, letjelica će izvesti prelet Zemlje kako bi dobila dodatnu brzinu i krenula prema Titanu.

Pri dolasku na Titan, Dragonfly će morati izdržati zahtjevan silazak kroz gustu atmosferu koristeći aeroshell, padobrane i autonomne sustave za sigurno slijetanje na površinu. Nakon uspješnog slijetanja, letjelica će započeti istraživanje jedinstvenog terena Titana te provesti jedno od najvažnijih astrobioloških istraživanja u povijesti.

Suradnja NASA-e i SpaceX-a osigurava pouzdanu lansirnu platformu za ovu ambicioznu misiju, čija je vrijednost procijenjena na 256 milijuna dolara. Uspjeh misije Dragonfly mogao bi u potpunosti preoblikovati naše razumijevanje razvoja života u uvjetima koji se bitno razlikuju od onih na Zemlji.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.