kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Jeste li znali?
  • /
  • Revolucionarna otkrića svemirskog teleskopa James Webb mijenjaju sve što znamo o gravitaciji i galaksijama
Jeste li znali?

Revolucionarna otkrića svemirskog teleskopa James Webb mijenjaju sve što znamo o gravitaciji i galaksijama

objavljeno

Nova promatranja svemirskog teleskopa James Webb (JWST) mogla bi promijeniti naše razumijevanje gravitacije i formiranja galaksija. Prikupljeni dokazi podržavaju alternativnu teoriju gravitacije, dovodeći u pitanje široko prihvaćeni model Lambda-Cold Dark Matter (Lambda-CDM), koji je desetljećima dominirao kozmologijom.

JWST-ova otkrića suprotstavljaju se pretpostavkama o tamnoj tvari

Model Lambda-CDM tvrdi da je tamna tvar, nevidljiva i misteriozna komponenta svemira, imala ključnu ulogu u oblikovanju galaksija. Prema ovoj teoriji, gravitacijsko djelovanje tamne tvari postupno je povlačilo materiju, tvoreći male i blijede galaksije u ranim fazama svemira.

Međutim, James WEbb je otkrio drevne galaksije koje su znatno veće, svjetlije i razvijenije nego što predviđa model Lambda-CDM. Ova iznenađujuća otkrića dovela su do preispitivanja uloge tamne tvari i skrenula pozornost na alternativnu teoriju modificirane Newtonove dinamike (MOND).

Teoriju MOND prvi je predložio fizičar Mordehai Milgrom 1983. godine, a ona dovodi u pitanje tradicionalne zakone fizike. MOND predlaže prilagodbu Newtonovih zakona u uvjetima izuzetno niskih ubrzanja, poput onih na rubovima galaksija ili u ranom svemiru. Prema ovoj teoriji, prilagodbe uklanjaju potrebu za tamnom tvari u objašnjavanju rotacijskih krivulja galaksija i drugih pojava.

Astronom Stacy McGaugh, vodeći zagovornik teorije MOND, ističe da podaci prikupljeni JWST-om podržavaju ovu alternativu. “Ono što je model Lambda-CDM predviđao nije ono što sada vidimo,” izjavio je McGaugh, ukazujući na velike i svijetle galaksije kao dokaz brzog formiranja koje je u skladu s MOND-ovim predviđanjima.

MOND nasuprot Lambda-CDM-u

Unatoč uspjehu MOND-a u objašnjavanju nekih promatranja, znanstvena zajednica ostaje oprezna. Model Lambda-CDM pružio je sveobuhvatan okvir za razumijevanje fenomena poput širenja svemira i distribucije galaksijskih skupova. Kritičari naglašavaju kako je teško uskladiti MOND s Einsteinovom teorijom opće relativnosti, koja ostaje temelj moderne fizike.

McGaugh priznaje da je usklađivanje MOND-a sa zakonima fizike izazovno, ali naglašava važnost prilagodbe teorija novim dokazima. “Znanost se temelji na testiranju predviđanja u odnosu na stvarnost,” zaključuje McGaugh. “JWST nam sada pruža priliku da preispitamo naša uvjerenja.”

Otkrića James Webba potaknula su nove rasprave o temeljnim silama koje oblikuju svemir. Dok Lambda-CDM ostaje dominantan model, uspjesi MOND-a otvaraju vrata daljnjem istraživanju. S novim podacima koji tek dolaze, ova debata mogla bi donijeti revolucionarne promjene u našim spoznajama o svemiru.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.