Znanstvenici su otkrili golemi krater promjera 9 kilometara, skriven 300 metara ispod dna Atlantskog oceana, u blizini zapadne Afrike.
Znanstvenici su otkrili fascinantne dokaze koji bi mogli preoblikovati povijest izumiranja dinosaura. Ogroman krater koji se nalazi ispod Atlantskog oceana sugerira da su dva asteroida, a ne jedan, mogla biti odgovorna za izumiranje dinosaura prije 66 milijuna godina.
Skriveni krater ispod Atlantika
Istraživači sa Sveučilišta Heriot-Watt naišli su na nevjerojatno otkriće—ogroman krater, promjera 9 kilometara, skriven 300 metara ispod morskog dna Atlantskog oceana u blizini zapadne Afrike. Poznat kao Nadir krater, ovo golemo mjesto udara svjedoči o kataklizmičnom događaju koji se dogodio prije milijuna godina.
Ovaj novo otkriveni krater mogao bi biti više od samostalne anomalije. Njegovo vrijeme nastanka gotovo se podudara s poznatim udarom Chicxulub u Meksiku, udarom asteroida koji se dugo smatrao glavnim uzrokom izumiranja dinosaura. Preklapanje u vremenu sugerira da bi ova dva asteroida mogla djelovati zajedno, stvarajući razarajući udarac koji je dramatično promijenio povijest Zemlje.
Novi uvidi u izumiranje dinosaura
Dr. Uisdean Nicholson, koji je prvi otkrio Nadir krater 2022. godine, prvotno je procijenio da je asteroid odgovoran za krater bio širok oko 400 metara. Međutim, daljnje analize korištenjem 3D seizmičkih podataka otkrile su da je udarni objekt možda bio još veći—između 450 i 500 metara u promjeru. Ovo otkriće pruža nove uvide u veličinu događaja koji je mogao oblikovati sudbinu života na Zemlji.
Nicholson i njegov tim koristili su seizmičku sliku kako bi otkrili detalje kratera. Njihova otkrića pokazuju da je asteroid vjerojatno pogodio Zemlju pod kutom, dolazeći sa sjeveroistoka brzinom od otprilike 72.000 kilometara na sat. Ovaj niski kut udara stvorio je spiralni uzorak potisnih grebena, što daje tragove o putanji asteroida.
Cunami, potresi i odroni
Udar asteroida nije ostavio samo trag na morskom dnu; pokrenuo je niz značajnih događaja. Silina udara izazvala je snažan potres koji je destabilizirao sedimente duboko ispod morske površine. Također je stvoren golemi cunami, koji je poslao divovske valove preko cijelog Atlantskog oceana. Na mjestu udara, uslijedili su odroni koji su dodatno izmijenili rub platoa, ostavljajući trajne geološke tragove.
Pomoću detaljnih 3D seizmičkih podataka, istraživači su uspjeli rekonstruirati niz geoloških promjena koje su uslijedile. Nakon udara formirao se centralni uzdignuti dio kratera, dok su meki sedimenti iz okolnih područja ispunili nastalu depresiju, stvarajući jasno vidljiv rub. Ove seizmičke slike pružaju izuzetne detalje o geološkim procesima koji su se dogodili nakon udara asteroida.
Paralele s Tunguskom eksplozijom
Iako udari asteroida ove veličine nisu zabilježeni u novijoj povijesti, znanstvenici povlače usporedbe s Tunguskom eksplozijom iz 1908. godine u Sibiru. Tijekom tog događaja, manji asteroid promjera oko 50 metara eksplodirao je u atmosferi, uništivši šume na ogromnom području. Nadir asteroid, s druge strane, bio je znatno veći, a njegov udar daleko razorniji.
Sljedeći korak u istraživanju je bušenje u krater radi prikupljanja uzoraka. Ti će uzorci pomoći znanstvenicima da precizno odrede starost kratera i pruže dublji uvid u uvjete tijekom udara, poput pritisaka izazvanih kolizijom. Bolje razumijevanje tih događaja moglo bi unaprijediti postojeće modele formiranja kratera u morskim okruženjima te ponuditi nove uvide u to kako su veliki udari oblikovali Zemljinu geološku prošlost.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.