Crne rupe poznate su po svojoj razornoj snazi, uništavajući sve što im se približi, uključujući zvijezde. Astronomi često bilježe bljeskove koji predstavljaju posljednje trenutke zvijezda dok ih crna rupa povlači preko takozvanog horizonta događaja – točke s koje nema povratka. No, u rijetkim slučajevima, zvijezda ne biva potpuno progutana. Umjesto toga, zarobljena je u orbiti oko crne rupe, što vodi do sporijeg, ali neumitnog uništenja. Da zvijezde mogu osjećati bol, ovakva bi sudbina bila krajnje mučna.
Nedavna studija, temeljena na rendgenskim podacima iz Chandra opservatorija i drugih instrumenata, otkriva supermasivnu crnu rupu u središtu udaljene galaksije koja polako “proždire” zvijezdu zarobljenu u svojoj orbiti. Kako prenosi Universe Today, ova pojava pruža važne uvide u razne fizičke procese. Ova istraživanja nadovezuju se na otkriće iz 2018. godine, kada je zabilježen AT2018fyk, tzv. “događaj plimnog poremećaja” (eng. Tidal Disruption Event – TDE), trenutak kada crna rupa proguta zvijezdu. Ovaj događaj prvi je put zabilježen NASA-inim instrumentom NICER, dok su naknadna promatranja provedena teleskopima Chandra i XMM-Newton.
Neobičan ciklus: ponovni bljesak rendgenskih zraka
Obično ovakvi događaji završavaju potpunim uništenjem zvijezde, uz snažnu emisiju rendgenskih i UV zraka. No, ovaj slučaj donosi iznenađenje – astronomi su dvije godine kasnije primijetili novi skok u emisiji rendgenskih i UV zraka iz iste crne rupe. Ovaj drugi bljesak svjetlosti vjerojatno je posljedica djelomičnog uništenja zvijezde, koja je zarobljena u eliptičnoj orbiti oko crne rupe. Svakih nekoliko godina, zvijezda se dovoljno približi crnoj rupi da izgubi još više materijala, uzrokujući novi događaj plimnog poremećaja. Znanstvenici su predvidjeli kad će se sljedeći događaj dogoditi. Izračuni su pokazali da će to biti u kolovozu 2023. godine. Dana 14. kolovoza, zabilježeno je značajno smanjenje emisija iz crne rupe. Zvijezda je možda konačno bila potpuno uništena, ili je ponovno preživjela, nastavljajući svoj orbitni ples.
Svaki put kad se zvijezda približi crnoj rupi, gubi na masi, pa će sljedeći događaj, ako se dogodi, biti manje sjajan. Predviđa se da bi treći ciklus mogao uslijediti između svibnja i kolovoza 2025. godine, s trajanjem svjetlosti od dvije godine, znatno duže nego ranije. Istraživači vjeruju da zvijezda koja sudjeluje u AT2018fyk možda nije bila sama. Pretpostavlja se da je bila dio binarnog sustava, ali je njezin partner izbačen kada su se približili crnoj rupi. Partner sada putuje mnogo brže od crne rupe i možda će napustiti svoju galaksiju.
Za zvijezdu koja ostaje u orbiti crne rupe, ostaje neizvjesno hoće li preživjeti još jedan krug “svjetlosnog izgaranja”. Zbog velikog interesa i sposobnosti ovog sustava da testira teorije o rijetkim događajima poput događaja plimnog poremećaja, znanstveni tim vjerojatno će osigurati dodatno promatranje sljedeće godine, kako bi promatrali moguće novo uništenje ove fascinantne crne rupe.