kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Astronomija
  • /
  • Astronomi otkrili više od tisuću novih zvjezdanih skupova u galaksiji Messier 82
Astronomija

Astronomi otkrili više od tisuću novih zvjezdanih skupova u galaksiji Messier 82

Fotografija galaksije M82. Zasluge: Svemirski teleskop Hubble.
objavljeno

Međunarodni tim astronoma nedavno je otkrio više od 1.000 novih kandidata za zvjezdane skupove u galaksiji Messier 82. Otkriće je postignuto analizom snimaka dobivenih pomoću svemirskog teleskopa James Webb (JWST).


Galaksija Messier 82 (poznata i kao M 82 ili NGC 3034), smještena u zviježđu Velikog medvjeda (Ursa Major), na udaljenosti od oko 11,73 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje, poznata je po svojoj neobičnoj izduženoj strukturi, koja nalikuje obliku cigare. Ova galaksija, koja intenzivno stvara nove zvijezde, ima promjer od oko 40.800 svjetlosnih godina i dinamičku masu od približno 10 milijardi solarnih masa, što je čini jednom od najbližih galaksija u fazi zvjezdanog stvaranja. Prethodna istraživanja su identificirala 260 zvjezdanih skupova unutar 3.000 svjetlosnih godina od središta galaksije, dok je 363 skupova otkriveno izvan ove centralne regije.

U novom istraživanju, tim astronoma predvođen Rebeccom C. Levy iz Steward opservatorija u Tucsonu, u Arizoni, koristio je Near Infrared Camera (NIRCam) na JWST-u kako bi proveo detaljniji popis zvjezdanih skupova u Messieru 82. Korištenjem NIRCam kamere, znanstvenici su uspjeli otkriti, katalogizirati i analizirati nove kandidate za zvjezdane skupove koji emitiraju u bliskom infracrvenom spektru.

Središnja regija galaksije M 82

“U ovom radu predstavljamo katalog zvjezdanih skupova u središnjoj regiji galaksije M 82, dobiven JWST NIRCam kamerom,” napisali su istraživači.

Rezultati su impresivni: tim je identificirao 2.472 potencijalna zvjezdana skupa u galaksiji Messier 82. Nakon daljnje analize, gotovo polovica tih kandidata eliminirana je kao lažni izvori, ostavljajući 1.357 stvarnih kandidata za zvjezdane skupove, s masama od najmanje 10.000 solarnih masa. Zanimljivo, oko 87% tih skupova otkriveno je prvi put. Ovi kandidati za zvjezdane skupove imaju prosječni radijus od oko 3,3 svjetlosne godine, a njihove zvjezdane mase dosežu do jednog milijuna solarnih masa. Ukupna zvjezdana masa ovih skupova procjenjuje se na približno 40 milijuna solarnih masa.

Astronomi su u ovom istraživanju izračunali funkciju mase zvjezdanih skupova, što je način na koji se raspodjela masa među skupovima u galaksiji može kvantitativno opisati. Konkretno, funkcija mase u ovom slučaju iznosi 1,9. Što to znači? Kada astronomi govore o funkciji mase, oni opisuju kako se mase različitih zvjezdanih skupova u galaksiji distribuiraju – koliko je laganih, a koliko masivnih skupova. Vrijednost od 1,9 sugerira da postoji specifičan odnos između broja i mase skupova: manji broj masivnijih skupova i veći broj manjih.

Ova vrijednost je u skladu s onim što su ranija istraživanja pokazala za galaksije u kojima se intenzivno formiraju zvijezde. Drugim riječima, rezultati ovog istraživanja potvrđuju da se Messier 82 ponaša slično kao i druge galaksije u kojima se aktivno stvaraju zvijezde, što dodatno jača vjerodostojnost ovih nalaza.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.