Arheolozi su upravo napravili iznimno rijetko otkriće u drevnoj egipatskoj nekropoli Tel el-Deir u Damietti. Iskopavanja su otkrila desetke grobnica koje su ostale netaknute tisućljećima; komore od opeke koje još uvijek sadrže dragocjene blago s kojima su pokojni pokopani prije više od 2500 godina. Ovo vrijedno blago uključuje keramičke posude, pogrebne amajlije i skarabeje za zaštitu pokojnika u zagrobnom životu, ushabti figurice koje služe pokojniku u zagrobnom životu, brončane novčiće i zlatne folije s prikazima religijskih simbola i božanstava poput Izide, Bastet i Horusa. Otkriće je neobično jer su mnoge drevne egipatske grobnice opljačkane još od vremena faraona, često ostavljajući vrlo malo iza sebe. Netaknute grobnice pružaju bolji uvid u pogrebne običaje starih Egipćana i mogu, prema Mohamedu Ismailu Khaledu, glavnom tajniku Egipatskog vrhovnog vijeća za starine, pomoći otkriti tajne drevne, fascinantne kulture.
Višegodišnja arheološka misija
Arheološka misija u Tel el-Deiru traje već nekoliko godina, postupno otkrivajući pogrebni kompleks koji datira iz 26. dinastije, između 644. i 525. godine prije Krista. Prijašnja iskopavanja otkrila su 20 grobnica, uključujući amajlije, zlatne folije, skarabeje i minijaturne kanopske posude, u koje su se stavljali organi pokojnika tijekom mumifikacijskih obreda. Od tada, iskopavanja su donijela ne samo 63 pojedinačne grobnice od opeke, već i jednostavnije grobnice.
Nekropola je, čini se, bila domaćin svih vrsta pokopa, od skromnijih do bogatije opremljenih posljednjih počivališta osoba višeg statusa. Tim je bio iznimno zainteresiran za otkrivanje arhitektonskog rasporeda kompleksa. Ovaj dizajn je uobičajen tijekom kasnog razdoblja drevnog Egipta, koje je započelo s 26. dinastijom. “Ovo naglašava povijesni značaj ovog otkrića, koje može biti početak ponovnog datiranja važnog razdoblja za grad Damiettu”, navelo je Egipatsko ministarstvo turizma i starina u izjavi.
Trgovačko središte kroz stoljeća
Zanimljivo je da su 38 brončanih novčića pronađenih u keramičkoj posudi datirani iz doba Ptolemejske dinastije, koja je vladala od 305. do 30. godine prije Krista – nekoliko stotina godina nakon što je kompleks izgrađen. Ovo sugerira da je Damietta bila važno trgovačko središte kroz povijest drevnog Egipta, kažu arheolozi. Artefakti koji su otkriveni su iznimne izrade, kažu arheolozi, prikazujući širok raspon vještina, pristup materijalima i čak trgovinu s drugim mediteranskim obalnim gradovima, s nekim keramičkim posudama koje su uvezene u Egipat. Čak i opljačkane i poharane grobnice mogu nas mnogo naučiti o drevnom svijetu, ali ova otkrića naglašavaju koliko više možemo naučiti o našoj povijesti kada se pokojni ostave da počivaju u miru… barem dok ne stignu arheolozi.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.