kozmos.hr
Astronomija

Otkriven novi planet nalik Zemlji – Što čini planet pogodnim za život?

Umjetnička interpretacija Gliese 12 b i njegove središnje zvijezde. Zasluge: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (Caltech-IPAC).
objavljeno

U velikom otkriću za astronomiju i potragu za izvanzemaljskim životom, međunarodni tim znanstvenika otkrio je Gliese 12 b, egzoplanet veličine Zemlje, udaljen samo 40 svjetlosnih godina – relativno ‘bliskih’ 378 bilijuna kilometara od Zemlje.

Znanstvenici iz cijelog svijeta, uključujući istraživače sa Sveučilišta McGill i Western, surađivali su unutar InfraRed Doppler Subaru Strategic Programa (IRD-SSP) kako bi otkrili planet Gliese 12 b. Ovaj program fokusiran je na pronalaženje planeta u naseljivoj zoni crvenih patuljaka, gdje su uvjeti za život najpovoljniji.

Kombinirajući napredne teleskope i sofisticirane promatračke tehnike, međunarodni tim uspio je detektirati prisutnost Gliese 12 b. Ovo značajno otkriće otvara nove mogućnosti za dublje razumijevanje svjetova izvan našeg Sunčevog sustava i približava nas odgovoru na pitanje postoji li život izvan Zemlje.

Gliese 12 b kruži oko zvijezde Gliese 12, koja je tip crvenog patuljka. Crveni patuljci su manji, hladniji i češći od zvijezda tipa G, kao što je naše Sunce. Planeti koji kruže oko crvenih patuljaka ključni su u potrazi za životom izvan Zemlje. Terestrički svjetovi lakše je otkriti oko crvenih patuljaka u usporedbi s masivnijim zvijezdama poput našeg Sunca, što ih čini idealnim ciljevima za istraživanje.

Slični uvjeti, manji rizici

Gliese 12 je jedan od dva crvena patuljka – drugi je TRAPPIST-1 – unutar 100 svjetlosnih godina od Zemlje koji imaju planete veličine Zemlje s minimalnim zračenjem zvijezda. Aktivnost TRAPPIST-1, poput snažnih zvjezdanih baklji, vjerojatno narušava nastanjivost njezinih planeta, dok nedavna opažanja sugeriraju da TRAPPIST-1 b i c gotovo nemaju atmosferu.

Visoko aktivne zvijezde češće i intenzivnije ispuštaju baklje te emitiraju visokorazinske radijacije koje ugrožavaju život. Nasuprot tome, Gliese 12 je neobično neaktivan crveni patuljak, što znači da su planeti izloženi mnogo manje štetnim uvjetima.

Gliese 12 b: veličina i položaj

Gliese 12 b je posebno zanimljiv zbog svoje veličine i položaja. Otprilike je iste veličine kao Zemlja, što sugerira da bi mogao imati sličan sastav i površinske uvjete. Međutim, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se to potvrdilo.

Položaj Gliese 12 b blizu unutarnjeg ruba naseljive zone svoje zvijezde čini ga izuzetno interesantnim. Nastanjiva zona je regija oko zvijezde gdje su uvjeti idealni za postojanje tekuće vode na površini planeta. Budući da je voda ključna za život kakav poznajemo, pronalazak planeta unutar ove zone veliki je korak u potrazi za životom.

Detaljnija istraživanja

Blizina Gliese 12 b Zemlji omogućuje detaljnija istraživanja njegovog površinskog okruženja. Jedna od korisnih metoda za proučavanje Gliese 12 b je atmosferska transmisijska spektroskopija. Ova tehnika analizira zvjezdanu svjetlost koja prolazi kroz atmosferu planeta tijekom tranzita, omogućujući znanstvenicima da identificiraju sastav atmosfere, uključujući prisutnost plinova poput kisika, vode, metana i ugljikovog dioksida, što može ukazivati na biološke procese.

Otkriće Gliese 12 b predstavlja korak naprijed u pronalasku potencijalno nastanjivih planeta i razumijevanju uvjeta koji omogućuju život. Trenutni i budući teleskopi, poput Svemirskog teleskopa James Webb i velikih teleskopa na Zemlji, odigrat će ključnu ulogu u daljnjim istraživanjima. Ovi instrumenti omogućit će znanstvenicima detaljnija proučavanja atmosfere i površinskih uvjeta Gliese 12 b.

Otkriće Gliese 12 b, potencijalno naseljivog egzoplaneta u našem susjedstvu, predstavlja uzbudljiv razvoj u potrazi za planetima sličnim Zemlji i potencijalno izvanzemaljskim životom. Svako novo otkriće u istraživanju svemira približava nas odgovoru na pitanje: Jesmo li sami u svemiru? Za sada, Gliese 12 b stoji kao svjetionik nade i znatiželje, pozivajući nas da saznamo više o mogućnostima koje leže izvan našeg Sunčevog sustava!

Pratite Kozmos na Google Vijestima.