Ukratko: Kineska lunarna sonda pronašla je tragove vode u uzorcima tla s Mjeseca, objavili su znanstvenici, dok Kina ubrzava svoj ambiciozni svemirski program.
Sonda Chang’e-5 završila je svoju misiju 2020. godine, vratila se na Zemlju s uzorcima stijena i tla s Mjeseca. Ti uzorci pokazuju prisutnost tragova vode, napisala je skupina znanstvenika s kineskih sveučilišta u časopisu Nature Astronomy, objavljenom u ponedjeljak.
NASA-in infracrveni detektor već je 2020. godine potvrdio postojanje vode na Mjesecu, dok su znanstvenici otkrili tragove vode u nedavnim analizama uzoraka iz 1960-ih i 1970-ih godina. No, uzorci misije Chang’e-5 dolaze s mnogo većih geografske širine, pružajući nove uvide u to kakav oblik voda ima na površini Mjeseca, napisali su kineski znanstvenici.
Molekule vode u osvijetljenim područjima
Uzorci sugeriraju da molekule vode mogu opstati u osvijetljenim područjima Mjeseca u obliku hidratiziranih soli, dodali su znanstvenici.
Chang’e-5 bila je prva misija u svijetu u četiri desetljeća koja je prikupila uzorke s Mjeseca. Slijedila je povijesno prvo slijetanje sonde Chang’e-4 na daleku stranu Mjeseca u siječnju 2019. godine. Prošlog mjeseca, lunarna sonda Chang’e-6 završila je svoju misiju prikupljanja prvih uzoraka s daleke strane Mjeseca.
Kina je uložila ogromne resurse u svoj svemirski program tijekom proteklog desetljeća, ciljajući na ambiciozne poduhvate kako bi sustigla svemirske sile poput Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Izgradili su svemirsku postaju i postali treća zemlja koja je poslala astronaute u orbitu. Kina također planira poslati ljudsku misiju na Mjesec do 2030. godine te izgraditi bazu na mjesečevoj površini.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.