9. srpnja 2024. godine, u 20:00 UTC, raketa Ariane 6 uzdigla se s lansirne rampe, otvarajući novo poglavlje u svemirskim istraživanjima. Među njezinim teretom našlo se osam CubeSatova, pet znanstvenih eksperimenata i dvije kapsule za ponovni ulazak. U tom značajnom trenutku, posebnu pozornost privukao je GRBBeta, četvrti slovački satelit.
Ariane 6, europski jednokratni lansirni sustav kojim upravlja Arianespace, razvijen je i proizveden od strane ArianeGroup za Europsku svemirsku agenciju (ESA). Dizajniran kao nasljednik Ariane 5, ovaj sustav donosi napredak u obitelji lansirnih vozila Ariane.
Ova dvostupanjska raketa pokreće se motorima na tekući vodik i tekući kisik. Prvi stupanj opremljen je unaprijeđenim motorom Vulcain iz Ariane 5, dok drugi stupanj koristi motor Vinci, specijalno dizajniran za Ariane 6. Varijanta Ariane 62 koristi dva P120 raketna pojačivača (boostera) na čvrsto gorivo, dok varijanta Ariane 64 koristi četiri. Booster P120, koji se također koristi na europskoj raketi Vega C, poboljšana je verzija P80 raketnog stupnja korištenog na originalnoj Vegi.
GRBBeta
Satelit GRBBeta proizvela je i lansirala tvrtka Spacemanic, glavni partner projekta CroCube, prvog hrvatskog satelita čije lansiranje očekujemo krajem ove godine. Ovaj četvrti slovački satelit rezultat je suradnje Fakulteta za zrakoplovstvo Tehničkog sveučilišta u Košicama s međunarodnim partnerima, uz financijsku podršku Ministarstva obrazovanja, istraživanja, razvoja i mladih Slovačke Republike. GRBBeta je nasljednik uspješnog satelita GRBAlpha, prvog CubeSata koji je zabilježio gama bljeskove (GRB) iz dubokog svemira. Nakon tri godine u orbiti i više od 135 zabilježenih pojava, GRBAlpha je dokazao da mali sateliti mogu provoditi značajna znanstvena istraživanja.
Misija GRBBeta ima za cilj nastaviti detekciju gama bljeskova, najsvjetlijih i najenergičnijih eksplozija u svemiru. Satelit će također poslužiti kao testna platforma za nove tehnologije, ključne za buduće konstelacije satelita za detekciju gama zračenja i druge CubeSat misije. GRBBeta je 2U CubeSat opremljen vrhunskim znanstvenim instrumentima i tehnologijama razvijenim u suradnji s različitim međunarodnim institucijama.
Detektor gama bljeskova razvijen je pod vodstvom Andrása Pála s Konkolyjevog opservatorija u Mađarskoj, uz doprinos Masarykovog i Hirošimskog sveučilišta. Eksperimentalni mini-UV teleskop izgrađen je u Dunlap institutu za astronomiju i astrofiziku Sveučilišta u Torontu. Analizu podataka sa satelita provodi istraživačka skupina Norberta Wernera s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Masarykovog sveučilišta u Brnu, koja je također sudjelovala u izgradnji i kalibraciji GRB detektora te integraciji GRB detektora i UV teleskopa u satelit. Međunarodni karakter misije značajno doprinosi vidljivosti Slovačke u području svemirskih istraživanja.
Mnoštvo aktivnosti
Osim znanstvenih aktivnosti, GRBBeta će pružati usluge radioamaterima, doprinoseći popularizaciji znanosti u Slovačkoj i inozemstvu. Glavni dobavljač satelita, tvrtka Spacemanic, vodeći je pružatelj nanosatelitskih misija u regiji. Spacemanic je bio odgovoran za ukupni dizajn i konstrukciju GRBBeta, uključujući projektni menadžment, dizajn misije, integraciju komponenti te samu integraciju satelita u lansirni uređaj.
“Hrvatska sada očekuje slično lansiranje na pouzdanoj raketi Falcon 9 tvrtke SpaceX u sklopu misije Bandwagon-2. Ovaj uspjeh Ariane 6 i našeg satelita GRBBeta iznimno nas veseli i uvjereni smo da će i CroCube biti jednako uspješan,” rekla je Daniela Jović, direktorica prodaje i komunikacija tvrtke Spacemanic i voditeljica projekta CroCube.
Satelit CroCube, poput GRBBeta, koristi deployer tvrtke Exolaunch. Bit će ispušten u svemir na visini od 510 km (+/- 20 km) s inklinacijom orbite od 44°-46°. Lansiranje CroCube satelita planirano je iz Baze Svemirskih Snaga Vandenberg u Kaliforniji, SAD.
Misija CroCube nedavno je dobila svoju mobilnu aplikaciju jednostavnog naziva CroCube, zahvaljujući partneru, tvrtki Exevio iz Rijeke. Aplikacija prati sve novosti te će kasnije služiti za praćenje satelita i prikaz dobivenih slika. Besplatna je za korisnike i dostupna za Android i iOS uređaje.
Projekt CroCube i dalje prikuplja sredstva putem portala doniraj.crocube.hr, gdje je moguće nabaviti majice, torbe i druge suvenire te na taj način pomoći u realizaciji prve hrvatske CubeSat misije.
CroCube: Prva Hrvatska kockica u svemiru
CroCube je inovativni mali CubeSat satelit, dizajniran da bude prilagodljiv i modularan. Sastavljen od standardiziranih komponenti koje su lako dostupne na tržištu, CroCube nudi nisku cijenu i brzo vrijeme izrade u usporedbi s tradicionalnim satelitima. Njegov kubični oblik odražava nacionalni simbol Hrvatske – crveno-bijele kockice – što je inspiriralo ime misije, CroCube – prva hrvatska kockica u svemiru.
CroCube će biti opremljen s dvije kamere i radijskim odašiljačima, a njegova glavna misija je snimanje Zemlje s visine od 550 kilometara. Fotografije Hrvatske bit će moguće snimiti tri puta dnevno, svaki put u trajanju od oko 12 minuta. Svi zainteresirani građani moći će pratiti stanje i kretanje satelita u realnom vremenu na službenim stranicama, kao i uhvatiti #Croselfie – radio signal dok satelit prelijeće Hrvatsku.
Unutar CroCubea nalazi se micro SD kartica koja sadrži boarding propusnice s imenima donatora te posebnu ploču s ugraviranim nazivima najvećih sponzora. Važno je naglasiti da CroCube neće ostaviti nikakav štetan utjecaj na okoliš niti će pridonositi stvaranju svemirskog smeća.
Misija CroCube u brojkama:
Tehničke Specifikacije:
- Dimenzije: 10x10x10 cm (1U CubeSat)
- Težina: oko 1.1 kg
- Orbitna Visina: 510 km (+/- 20 km)
- Inklinacija Orbite: 44°-46°
Znanstveni Ciljevi:
- Praćenje Zemlje: CroCube satelit opremljen je kamerom za fotografiranje Zemlje, te će sve slike kao i ostali telemetrijski podatci biti dostupni svim zainteresiranim pojedincima, institucijama i tvrtkama.
- Tehnološki Eksperimenti: Satelit će testirati modul Astrotron 1000 napravljen u Hrvatskoj u tvrtke Pulsar Laboratories.
- Obrazovni Ciljevi: CroCube će služiti kao platforma za edukaciju i popularizaciju znanosti, uključujući radionice i interaktivne projekte za učenike i studente.
Misija CroCube je uzbudljiv projekt koji stavlja Hrvatsku na svjetsku svemirsku kartu, omogućavajući pionirsko istraživanje novih tehnologija i znanstvenih otkrića. Ovaj ambiciozni pothvat ne samo da potiče tehnološki napredak, već također ima za cilj inspirirati i educirati novu generaciju znanstvenika, inženjera i svemirskih entuzijasta.
Kroz razvoj i lansiranje našeg prvog hrvatskog CubeSata, CroCube, Hrvatska pokazuje svoju predanost sudjelovanju u globalnoj svemirskoj zajednici. Pratite CroCube i Kozmos.hr kako biste saznali najnovije vijesti, događaje i uspjehe vezane uz ovaj povijesni projekt i postanite dio svemirskog putovanja koje oblikuje budućnost znanosti i tehnologije u našoj zemlji.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.