Par galaksija u interakciji obilježava drugu godišnjicu znanstvenih promatranja NASA-inog svemirskog teleskopa James Webb, koji neprestano prikuplja slike i detaljne podatke poznate kao spektri. Njegova promatranja omogućila su niz otkrića astronomima diljem svijeta.
“Od kada su predsjednik Biden i potpredsjednica Harris predstavili prvu fotografiju s teleskopa James Webb prije dvije godine, Webb je nastavio otkrivati misterije svemira,” izjavio je NASA-in administrator Bill Nelson. “S nevjerojatnim slikama iz kutaka svemira, gotovo od samog početka vremena, Webbove sposobnosti donose novo svjetlo na naše nebeske okoline i inspiriraju buduće generacije znanstvenika, astronoma i istraživača.”
“U samo dvije godine, Webb je transformirao naš pogled na svemir, omogućujući vrhunsku znanost koja je pokrenula NASA-u da ovu misiju pretvori u stvarnost,” rekao je Mark Clampin, direktor Odjela za astrofiziku u sjedištu NASA-e u Washingtonu.
Webb omogućuje uvid u dugogodišnje misterije o ranom svemiru i uvodi novu eru proučavanja udaljenih svjetova, dok istovremeno vraća slike koje inspiriraju ljude širom svijeta i postavljaju uzbudljiva nova pitanja. Nikada nije bilo moguće istraživati svaki aspekt svemira kao sada.
Galaksije u plesu: Arp 142
Teleskop je specijaliziran za snimanje infracrvene svjetlosti—koja je izvan onoga što naše oči mogu detektirati—i prikazuje ove galaksije, poznate kao Arp 142, kako su zarobljene u sporom kozmičkom plesu. Webbova promatranja, koja kombiniraju blisku i srednju infracrvenu svjetlost iz NIRCam (blisko infracrvena kamera) i MIRI (srednje infracrveni instrument), jasno pokazuju da su povezane plavom ‘izmaglicom‘ koja je mješavina zvijezda i plina, rezultat njihove interakcije.
Njihova tekuća interakcija započela je prije između 25 i 75 milijuna godina, kada su ‘Pingvin‘ (NGC 2936) i ‘Jaje‘ (NGC 2937) obavili svoj prvi prolaz. Nastavit će se gibati i okretati, izvodeći nekoliko dodatnih petlji prije nego se spoje u jednu galaksiju za nekoliko stotina milijuna godina.
Prije njihovog prvog susreta, galaksija koja izgelda kao pingvin je imala oblik spirale. Danas, galaktički centar sjaji poput oka, dok njezini odmotani kraci formiraju kljun, glavu, leđa i rašireni rep… kozmičkog pingvina.
Kao i sve spiralne galaksije, NGC 2936 je još uvijek bogata plinom i prašinom. Dok galaksije “plešu”, gravitacijski povlače tanja područja plina i prašine iz NGC 2936, uzrokujući sudare i formiranje zvijezda. Ta područja možete vidjeti na dva mjesta: ono što izgleda kao riba u njegovom “kljunu” i “perje” u njegovom “repu.”
Oko tih novijih zvijezda nalazi se materijal nalik dimu koji uključuje molekule koje sadrže ugljik, poznate kao policiklički aromatski ugljikovodici, koje Webb izuzetno dobro detektira. Prašina, koja se vidi kao slabiji, dublje narančasti lukovi, također se širi od kljuna do perja repa.
Mirna galaksija
Kompaktni oblik galaksije NGC 2937, koja izgleda kao jaje, ostaje uglavnom nepromijenjen. Kao eliptična galaksija, ispunjena je starijim zvijezdama i ima znatno manje plina i prašine koji bi mogli stvoriti nove zvijezde. Da su obje galaksije spiralne, svaka bi završila prvi prolaz s formiranjem novih zvijezda i uvijenim repovima, poznatim kao plimni repovi.
Jedan od razloga za stabilnost Jajeta je taj što ove galaksije imaju približno istu masu. Zbog toga manja eliptična galaksija nije bila uništena ili deformirana od strane Pingvina.
Procjenjuje se da su Pingvin i Jaje udaljeni oko 100.000 svjetlosnih godina jedno od drugog, što je prilično blizu u astronomskim terminima. Za usporedbu, galaksija Mliječni put i naš najbliži susjed, galaksija Andromeda, udaljeni su oko 2,5 milijuna svjetlosnih godina. Oni će se također sudariti, ali ne za otprilike 4 milijarde godina.
Pogledajte u gornji desni kut kako biste uočili galaksiju koja nije dio ovog plesa. Ova galaksija, katalogizirana kao PGC 1237172, je 100 milijuna svjetlosnih godina bliže Zemlji. Također je prilično mlada, preplavljena novim, plavim zvijezdama.
Želite vidjeti još jedan trik? Prebacite se na sliku Webbovog samo srednje infracrvenog spektra i PGC 1237172 gotovo će nestati. Srednje infracrvena svjetlost uglavnom prikazuje hladnije, starije zvijezde i veliku količinu prašine. Budući da je populacija zvijezda u ovoj galaksiji tako mlada, ona “nestaje” u srednje infracrvenoj svjetlosti
Pozadina: Prepuna galaksija
Uzmite trenutak da pregledate pozadinu. Webbova slika je prepuna udaljenih galaksija. Neke imaju spiralne i ovalne oblike, poput onih koje se pojavljuju kroz “perje” galaksije nalik pingvinu, dok su druge razbacane u obliku bezobličnih točaka. Ovo je svjedočanstvo osjetljivosti i rezolucije infracrvenih instrumenata teleskopa.
Iako su ova promatranja trajala samo nekoliko sati, Webb je otkrio daleko udaljenije, crvenije i prašnjavije galaksije nego prethodni teleskopi—još jedan razlog za očekivati da će Webb nastaviti širiti naše razumijevanje svega u svemiru.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.