Uz pomoć novih sofisticiranih metoda i vrhunskih tehnoloških dostignuća, astronomija je zakoračila u novu eru koja omogućava dublje razumijevanje svemira. Sada je moguće kartirati zvijezde, plinove i magnetska polja naše galaksije Mliječne staze u tri dimenzije.
Međuzvjedani prostor pun je sitnih zrnaca prašine, čija veličina usporediva s česticama pijeska, nije sferična. Zbog toga se njihova duža os često usklađuje s lokalnim magnetskim poljima galaksije. Ova zrnca prašine emitiraju polarizirano svjetlo koje može zamagliti naš pogled na najranije trenutke svemira, poznate kao kozmička mikrovalna pozadina, ili “ostaci” Velikog praska. Na sličan način na koji polarizacijski filter apsorbira svjetlost, ove čestice upijaju dio zvjezdane svjetlosti koja prolazi kroz njih, pri čemu polarizacija svjetlosti prenosi informacije o magnetskim poljima koja obitavaju u tim česticama. Polarizacija odražava specifičan smjer kretanja svjetlosnih zraka, koji je uvijek okomit na smjer širenja svjetlosti. Magnetska polja su od vitalne važnosti za evoluciju naše galaksije, jer reguliraju formiranje novih zvijezda, oblikuju galaktičke strukture i transformiraju plinove u moćne kozmičke akceleratore moćnije od samog CERN-a.
Polarizacija zvjezdane svjetlosti
Razumijevanje ovih složenih procesa ovisi o ključnom faktoru – polarizaciji zvjezdane svjetlosti. Ona nam pruža dragocjene uvide u osnovna magnetska polja Mliječne staze te nam pomaže “pročistiti” naš pogled na početne faze svemira. Postizanje ovih ključnih informacija zahtijeva detaljna promatranja i analize. Upravo to je cilj PASIPHAE projekta, međunarodne suradnje koja uključuje Institut za astrofiziku FORTH (IA-FORTH), Sveučilište u Kreti, IUCAA u Indiji, Južnoafrički astronomski opservatorij, Kalifornijski tehnološki institut, i Sveučilište u Oslu. Cilj projekta PASIPHAE je izmjeriti polarizaciju milijuna zvijezda širom neba, i pod vodstvom je dr. Vincenta Pelgrimsa, koji je iskoristio snagu podataka i metoda akumuliranih tijekom desetogodišnjeg perioda rada na grčkom opservatoriju Skinakas.
Rezultati tog istraživanja omogućili su kreiranje prve trodimenzionalne karte magnetskih polja našeg dijela galaksije s izvanrednom razlučivosti. “Ovo je prvi put da smo uspjeli rekonstruirati tako velik dio galaktičkog magnetskog polja u tri dimenzije s tolikom detaljnošću,” istaknuo je dr. Pelgrims. “Identificirali smo nekoliko oblaka prašine, odredili njihove udaljenosti koje dosežu tisuće svjetlosnih godina, te analizirali njihova polarimetrijska svojstva.” Ova pionirska karta objavljena je u časopisu Astronomy & Astrophysics, što označava značajan napredak u potpunom trodimenzionalnom kartiranju Mliječne staze i njezinih magnetskih polja.
Trodimenzionalni prikaz magnetskog polja Mliječne staze
Nalsovna slika prikazuje polariziranu prašinu koja osvjetljava galaksiju Mliječni put. Autor fotografije: Planck.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.