Signal je putovao kroz svemir 13 milijardi godina prije nego što je stigao do nas.
Astronomi su otkrili najudaljeniji glasni radio kvazar do sada, koji je postojao u vrijeme kada je starost svemira bila 780 milijuna godina. U njegovom središtu je supermasivna crna rupa s masom od 290 milijuna sunčevih masa.
Kvazari (ili kvazizvjezdani objekti) su jezgre udaljenih galaksija u ranoj fazi formiranja. Aktivnost jezgri povezana je sa supermasivnim crnim rupama koje apsorbiraju materiju iz akrecijskog diska i sposobne su generirati relativističke mlazove.
Potraga za novim kvazarima i njihova proučavanja omogućuju testiranje teorija stvaranja supermasivnih crnih rupa, kao i uloge mlaznica u evoluciji galaksija.
https://kozmos.hr/znanstvenici-otkrili-divovske-radio-galaksije/
Unatoč činjenici da se broj astronomskih objekata pronađenih pri crvenim pomacima z> 6 naglo povećao u posljednjih nekoliko godina, do danas su astronomi poznavali samo tri udaljena glasna radio kvazara koji imaju mlaznice koje intenzivno emitiraju u radio-dometu.
Ukupno se mlaznice nalaze u oko 10% objekata iz čitave populacije kvazara, oni su zanimljivi za znanstvenike jer ih usmjeravaju na regije s velikom gustoćom materije, što može biti rodonačelnik nakupina galaksija uočenih u modernom svemiru, a omogućuju im i nametanje ograničenja svojstvima čestica tamne tvari.
Skupina astronoma predvođena Chiarom Mazzucchelli iz Europskog južnog opservatorija i Eduardom Bañadosom iz Instituta Max Planck za astronomiju najavila je otkriće najudaljenijeg radioglasnog kvazara do sada, P172 + 18.
Izvorno je pronađen 2015. godine tijekom istraživanja neba Pan-STARRS1 i FIRST (Blijede slike radijskog neba na dvadeset centimetara). Daljnja promatranja kvazara izvršena su pomoću Magellanovih teleskopa, Velikog binokularnog teleskopa, VLT (Vrlo velikog teleskopa), Sjevernog optičkog teleskopa, Opservatorija Keck i Radioteleskopskog sustava Very Large Array (VLA) koji su potvrdili njegovu prirodu i pomogli u određivanju brojnih svojstava.
Vrijednost crvenog pomaka za P172 + 18 bila je z = 6,823, što znači da je kvazar postojao u vrijeme kada je starost svemira bila samo 780 milijuna godina. To je jezgra galaksije koja sadrži supermasivnu crnu rupu mase 2,9 × 10, 8 puta veće od mase Sunca, aktivno upijajući materiju.
Veličina zone bliskog polja (područja u kojem je intergalaktički plin ioniziran ultraljubičastim zračenjem kvazara) P172 + 18 procjenjuje se na šest megaparseka, što ukazuje da životni vijek ovog kvazara premašuje prosječni životni vijek stanovništva kvazara pri z> 6. Uz to, valja napomenuti da je P172 + 18 objekt s jednom od najbržih brzina nakupljanja tvari u crnu rupu, što odgovara super-Eddingtonovom režimu
Astronomi vjeruju da još uvijek postoji mnogo udaljenih radio kvazara, a studije o njima mogu pomoći razumjeti kako su točno crne rupe u ranom Svemiru uspjele narasti do supermasivnih razmjera u prilično kratkom vremenu.
Ranije smo razgovarali o tome kako su astronomi pronašli rekordni kvazar i kandidata za najudaljeniju galaksiju.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
• ESO. (n.d.). Most distant quasar with powerful radio jets discovered.
• Gohd, C. (2021, March 09). Scientists find most distant quasar shooting powerful radio jets.
• Griffin, A. (2021, March 08). Scientists detect radio blast coming from further away in space than ever before.
• Morrison, R. (2021, March 08). Scientists discover most radio blast from a Quasar that TOOK 13bn years to reach Earth.
• ScienceDaily. (2021, March 08). Most distant quasar with powerful radio jets discovered.