kozmos.hr
Astronomija

Astronomi otkrili više od 400 000 galaksija uz pomoć umjetne inteligencije

objavljeno

Zahvaljujući uspješnoj suradnji građanskih astronoma i umjetne inteligencije (UI), tim astronoma uspio je identificirati oko 400.000 spiralnih i 30.000 prstenastih galaksija, koristeći podatke prikupljene Teleskopom Subaru. Ovaj projekt, poznat pod imenom “GALAXY CRUISE”, predstavlja revolucionarni pristup u istraživanju koji se oslanja na podatke prikupljene putem inicijative građanske znanosti.

GALAXY CRUISE

Raznolikost oblika galaksija igra presudnu ulogu u proučavanju njihovih evolucijskih staza. Međutim, ogroman broj galaksija zabilježenih pomoću suvremenih tehnoloških sredstava, kao što je Teleskop Subaru, čini ručnu klasifikaciju svih galaksija od strane astronoma iznimno kompleksnim zadatkom. Inicijativa “GALAXY CRUISE” omogućila je angažman preko 10.000 volontera u ovom zahtjevnom procesu klasifikacije, no čak i uz takav obiman angažman, proces je zahtijevao znatno vreme za realizaciju

Ključnu ulogu u ubrzanju procesa klasifikacije odigrala je umjetna inteligencija, koja je, nakon što je obučena na temelju kataloga s primjerima klasifikacija koje su kreirali ljudi, uspjela analizirati kompletni skup podataka od 700.000 galaksija zabilježenih Teleskopom Subaru.

Uloga umjetne inteligencije

Kao rezultat, UI je prepoznala 400.000 spiralnih i 30.000 prstenastih galaksija. Iako prstenaste galaksije čine manji dio ukupnog broja galaksija, ovaj projekt je omogućio prikupljanje dovoljno velikog uzorka za provođenje značajnih statističkih analiza. Analize su pokazale da prstenaste galaksije imaju karakteristike koje su između onih kod spiralnih i eliptičnih galaksija, što se poklapa s rezultatima dobivenim najnovijim simulacijama na superračunalima. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Publications of the Astronomical Society of Japan, 29. siječnja 2024.

Docent Rhythm Shimakawa, vodeći istraživački tim, naglasio je značaj projekta GALAXY CRUISE za svoja istraživanja i buduće planove: “Bez umjetne inteligencije, koja omogućava kategorizaciju do 700.000 galaksija u svega sat vremena, ne bismo mogli postići ovako značajne rezultate bez vrijednih podataka prikupljenih tijekom posljednje dvije godine u okviru GALAXY CRUISE. Zahvalan sam svim volonterima koji su posvetili svoje vrijeme i napor ovom projektu. S optimizmom iščekujem buduću suradnju te daljnje uspjehe koje pred nama stoje.”

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.