Na danaĆĄnji dan, 1. veljaÄe, obiljeĆŸava se 21. godiĆĄnjica od tragedije NASA-inog svemirskog shuttlea Columbia. Sedmero hrabrih Älanova posade izgubilo je ĆŸivot kada se letjelica raspala prilikom ponovnog ulaska u Zemljinu atmosferu.
Na ovaj dan 2003. godine, tijekom lansiranja misije STS-107, koja je bila dvadeset i osma po redu misija za Columbiju, doĆĄlo je do ozbiljnog incidenta. Komad izolacijske pjene otpao je s vanjskog spremnika shuttlea i udario u lijevo krilo letjelice. Mada su manja oĆĄteÄenja pjene bila prisutna na veÄini prethodnih lansiranja svemirske letjelice, neki inĆŸenjeri izrazili su sumnju da je oĆĄteÄenje na Columbiji bilo znatno ozbiljnije. UnatoÄ tome, administratori NASA-e ograniÄili su istragu nakon incidenta, tvrdeÄi da posada ne bi mogla rijeĆĄiti problem Äak i da su ga identificirali.
MeÄutim, kada se shuttle poÄeo vraÄati u atmosferu, oĆĄteÄenje je dozvolilo vruÄim atmosferskim plinovima da prodru u unutraĆĄnjost krila, uniĆĄtavajuÄi strukturalni integritet. To je dovelo do nestabilnosti letjelice i njezina postupnog raspada. Nakon raspada, ostaci svemirske letjelice rasprĆĄili su se po podruÄjima Teksasa i Louisiane. Posljedice ove katastrofe bile su dalekoseĆŸne. Operacije leta svemirskog shuttlea bile su obustavljene viĆĄe od dvije godine, podsjeÄajuÄi na posljedice nesreÄe Challengera.
Rad na MeÄunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) bio je privremeno obustavljen; stanica je potpuno ovisila o Ruskoj federalnoj svemirskoj agenciji za opskrbu tijekom dvadeset i devet mjeseci, sve dok se letovi shuttlea nisu nastavili.
Nakon ove tragedije, provedene su brojne tehniÄke i organizacijske promjene. MeÄu njima je bila i dodatna temeljita inspekcija u orbiti kako bi se provjerilo stanje toplinske zaĆĄtite shuttlea nakon uzleta, te priprema posebne misije spaĆĄavanja u sluÄaju otkrivanja nepopravljivog oĆĄteÄenja. Osim jedne posljednje misije za popravak teleskopa Hubble, sve naknadne misije bile su usmjerene na MeÄunarodnu svemirsku stanicu, gdje bi posada mogla koristiti stanicu kao “sigurno utoÄiĆĄte”.
Posada shuttlea Columbia sastojala se od zapovjednika Ricka D. Husbanda, pilota Williama C. McCoola, zapovjednika tereta Michaela P. Andersona, specijalista za teret Ilana Ramona, prvog izraelskog astronauta; i misijskih specijalista Kalpane Chawle, Davida M. Browna i Laurela Blair Salton Clark.
PridruĆŸite se raspravi u naĆĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram ât.me/kozmoshr