Istraživači su razvili novu računalnu simulaciju ranih faza svemira koja se u velikoj mjeri poklapa s opažanjima teleskopa James Webb Space Telescope (JWST).
Početna opažanja teleskopa JWST upućivala su na potrebu reevaluacije našeg dosadašnjeg shvaćanja procesa formiranja ranih galaksija. Galaksije koje je JWST proučavao bile su svjetlije i masivnije nego što su teoretska predviđanja sugerirala.
Studija objavljena u The Open Journal of Astrophysics, autora s Maynooth University u Irskoj i njihovih suradnika iz Georgia Institute of Technology u SAD-u, pokazuje kako opažanja teleskopa JWST ipak ne proturječe teoretskim očekivanjima. “Renesansne simulacije”, serija iznimno naprednih računalnih simulacija koje tim koristi, usmjerene su na proučavanje nastanka galaksija u ranoj fazi svemira.
Tehnički detalji simulacija
Simulacije mogu detaljno prikazati male skupine tamne materije te ih pratiti dok se spajaju i oblikuju u haloe tamne materije, unutar kojih se zatim formiraju galaksije koje danas opažamo. Također, simulacije modeliraju nastanak prvih zvijezda u našem svemiru, tzv. zvijezda treće populacije, za koje se smatra da su znatno masivnije i svjetlije od današnjih zvijezda.
Tim sa Sveučilišta Maynooth otkrio je da su rezultati njihovih simulacija usklađeni s modelima koji definiraju fizikalne zakone unutar kosmoloških simulacija.
Simulacije od ključne važnosti
Joe M. McCaffrey, doktorand na Odjelu za teorijsku fiziku na Sveučilištu Maynooth i glavni autor studije, istaknuo je: “Dokazali smo da su ove simulacije od ključne važnosti za razumijevanje našeg porijekla u svemiru. U budućnosti se nadamo koristiti iste simulacije za istraživanje rasta masivnih crnih rupa u ranoj fazi svemira.”
Dr. John Regan, docent na Odjelu za teorijsku fiziku na Sveučilištu Maynooth, komentirao je istraživanje i budući smjer istraživačkog tima: “JWST je revolucionirao naše shvaćanje rane faze svemira. Zahvaljujući njegovoj izvanrednoj moći, sada smo u mogućnosti zaviriti u svemir kakav je bio samo nekoliko stotina milijuna godina nakon Velikog praska, u vrijeme kada je svemir bio manje od 1% svoje današnje dobi. JWST nam otkriva da je mladi svemir bio ispunjen masivnim stvaranjem zvijezda i razvojem populacije masivnih crnih rupa. Sljedeći korak bit će uporaba ovih opažanja za usmjeravanje naših teorijskih modela, što je do nedavno bilo nezamislivo.”
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.