Inženjeri zaduženi za NASA-inu misiju Voyager poduzimaju mjere kako bi osigurali da obje svemirske letjelice, lansirane 1977. godine, nastave istraživanje međuzvjezdanih prostora u narednim godinama.
Otkriven je problem s naslagama rezidua goriva koje se akumuliraju unutar uskih cijevi nekih od pogonskih uređaja na letjelicama. Ovi uređaji ključni su za održavanje antena letjelica usmjerenima prema Zemlji. Slična naslaga već je zabilježena na nekim drugim svemirskim misijama.
Također, tim je razvio softversku zakrpu kako bi spriječio ponovnu pojavu greške koja je identificirana na Voyageru 1 prošle godine. Nakon što su grešku riješili, zakrpa je namijenjena da spriječi njen ponovni nastanak na Voyageru 1 i njenom sestrinskom Voyageru 2.
Pitanje s pogonskim uređajima
Pogonski uređaji na Voyagerima 1 i 2 koriste se kako bi se antene svemirskih letjelica konstantno usmjeravale prema Zemlji radi komunikacije. Uređaji omogućuju rotaciju letjelice u tri smjera: gore-dolje, lijevo-desno te oko vlastite osi. Dok se letjelice rotiraju, pogonski uređaji automatski se aktiviraju kako bi se antene održale usmjerenima prema Zemlji.
Gorivo se transportira prema pogonskim uređajima kroz gorivne cijevi te zatim prolazi kroz tanje cijevi unutar uređaja. Svaka aktivacija uređaja ostavlja tragove rezidua goriva, što dovodi do nakupljanja tijekom desetljeća. Kako bi smanjili ovaj problem, tim je prilagodio parametre rotacije letjelica.
Ove prilagodbe implementirane su tijekom rujna i listopada, omogućujući veći raspon rotacije prije aktivacije pogonskih uređaja. Time se smanjuje ukupan broj aktivacija, produžujući životni vijek letjelica.
Iako bi povećana rotacija mogla povremeno uzrokovati gubitak nekih podataka, tim vjeruje da će ovakav pristup dugoročno rezultirati većom količinom prikupljenih podataka.
Veliki izazovi
“Ovako duboko u misiji, naš tim se suočava s izazovima za koje nemamo gotovih rješenja,” izjavila je Linda Spilker, glavna znanstvenica misije. “No, neprestano pronalazimo kreativna rješenja.”
U 2022. godini, kompjuter na Voyageru 1 počeo je slati iskrivljene izvještaje, iako je sustav nastavio ispravno raditi. Ustanovljeno je da je sustav za kontrolu orijentacije pogrešno usmjeravao naredbe. Iako uzrok ovom problemu nije u potpunosti jasan, razvijena je softverska zakrpa kako bi se spriječilo njegovo ponovno pojavljivanje.
“Ova zakrpa je naša osiguranje za budućnost. Želimo održati ove letjelice funkcionalnima što je dulje moguće,” rekla je Suzanne Dodd, voditeljica Voyager projekta. “Ovo su jedine letjelice koje istražuju međuzvjezdani prostor, stoga su podaci koje šalju od neprocjenjive vrijednosti.”
Voyager 1 i 2 prešli su više od 15 i 12 milijardi milja od Zemlje, respektivno. S obzirom na udaljenost, upute za zakrpu putovat će više od 18 sati do letjelica. Tim je uložio znatne napore kako bi osigurao pravilnu implementaciju zakrpe, s obzirom na važnost i osjetljivost misije.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr