U izvanrednom koraku za svemirsku istraĆŸivaÄku zajednicu, NASA-ina letjelica OSIRIS-REx uspjeĆĄno se vratila na Zemlju s dragocjenim uzorcima asteroida Bennu. Ovi uzorci pruĆŸaju uvid u poÄetke naĆĄeg SunÄevog sustava, pa Äak i moguÄnost postojanja ĆŸivota na Zemlji.
24. rujna, povratna kapsula letjelice OSIRIS-REx sletjela je na poligon Utah Test and Training Range, pod nadzorom AmeriÄkog Ministarstva obrane. Ovaj paĆŸljivo planirani povratak donio je 250 grama asteroidalne praĆĄine i stijena. Ovi netaknuti materijali s Bennua mogu pomoÄi u rjeĆĄavanju zagonetki o nastanku SunÄevog sustava prije pribliĆŸno 4,5 milijardi godina.
Prije slijetanja, NASA je aktivirala letjelicu kako bi osigurala precizno pristajanje kapsule. Kapsula je zapoÄela odvajanje u 10:42 po UTC vremenu, dok je bila udaljena joĆĄ 102,000 kilometara od Zemlje.
Novi pothvat OSIRIS-REx-a
Dok je kapsula bila u fazi spuĆĄtanja, glavna letjelica OSIRIS-REx, koja je svoju svemirsku avanturu zapoÄela 2016. godine, usmjerila je put prema novom cilju â asteroidu Apophis. Za 2029. godinu planira zapoÄeti misiju trajanja 18 mjeseci s ciljem prouÄavanja orbite Apophisa.
UlazeÄi u Zemljinu atmosferu nevjerojatnom brzinom od 43,450 km/h (ĆĄto odgovara brzini 36 puta veÄoj od zvuÄne), kapsulu je ĆĄtitila termiÄka barijera. Ovaj ĆĄtit bio je izloĆŸen temperaturama viĆĄim od onih koje stvara lave, zbog snaĆŸnog atmosferskog trenja. Za kontrolirano spuĆĄtanje osiguran je padobran koji je usporavao kapsulu, a na visini od svega 1,600 metara, glavni padobran preuzeo je kontrolu, omoguÄivĆĄi njeĆŸno slijetanje.
Nakon uspjeĆĄnog slijetanja, tim struÄnjaka odmah je pristupio procjeni stanja kapsule. Njihov glavni zadatak bio je osigurati uzorke s Bennua. Ovi Äe uzorci uskoro biti prebaÄeni u specijalizirani laboratorij NASA-inog Johnson Centra u Houstonu, gdje Äe, osim analize uzoraka, struÄnjaci prouÄavati i mehaniku slijetanja kako bi unaprijedili buduÄe svemirske misije.
PridruĆŸite se raspravi u naĆĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram ât.me/kozmoshr