kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Japanski “Moon Sniper” cilja na ponavljanje indijskog uspjeha u osvajanju Mjeseca
Svemir

Japanski “Moon Sniper” cilja na ponavljanje indijskog uspjeha u osvajanju Mjeseca

Površina Mjeseca.
objavljeno

Nakon što je Indija ostvarila povijesni podvig slijetanjem na Mjesec, Japanska svemirska agencija želi se vratiti u svjetla reflektora sljedećim lansiranjem svoje misije, nazvane “Moon Sniper”.

Raketom je planirano poslati istraživačku letjelicu koja bi trebala doseći Mjesečevu površinu za četiri do šest mjeseci, te satelit s X-zračnom kamerom koji će istraživati evoluciju svemira. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) u petak je izvijestila da je lansiranje prebačeno za ponedjeljak zbog loših vremenskih uvjeta.

Unatoč tome što je japanski svemirski program među vodećima u svijetu, prvo slijetanje na Mjesec prošlog studenog nije uspjelo, dok je prošlog mjeseca došlo do eksplozije tijekom testiranja nove rakete.

Sada se sve nade JAXA-e polažu u “Smart Lander for Investigating Moon”, ili kraće SLIM. Kako ime sugerira, SLIM je kompaktan i lagan, s dimenzijama koje iznose 2,4 metra u visinu, 2,7 metara u širinu i 1,7 metra u dužinu, težine oko 700 kilograma.

Zbog svoje izuzetne preciznosti, misija je dobila naziv “Moon Sniper”. Cilj je sletjeti unutar 100 metara od točno određene destinacije na Mjesecu.

U suradnji s proizvođačem igračaka, razvijen je minijaturni rover koji će istraživati kako je Mjesec nastao proučavajući njegove izložene dijelove. I dok je svijet bio zapanjen indijskim uspjehom, Shinichiro Sakai iz SLIM tima izjavio je: “Slijetanje na Mjesec i dalje je izazovna tehnologija. No, inspirirani primjerom Indije, dat ćemo sve od sebe.”

Indijski trijumf

U četvrtak je Indija postigla veliki uspjeh slijetanjem blizu južnog pola Mjeseca, čime je postala četvrta nacija koja je to uspjela.

Japan je već imao svoje pokušaje. Prošle godine, misija pod nazivom Omotenashi, koja je bila dio NASA-inog Artemis 1 programa, izgubila je komunikaciju i nije uspjela.

Osim toga, japanski startup ispace imao je ambiciozni cilj postati prva privatna tvrtka koja će sletjeti na Mjesec, no komunikacija je izgubljena nakon što je došlo do “teškog slijetanja”.

Osim “Moon Sniper” misije, lansiranje iz Tanegashime će uključiti i satelit XRISM, plod suradnje JAXA-e, NASA-e i Europske svemirske agencije. Satelit će koristiti visokorezolucijsku X-zračnu spektroskopiju kako bi proučavao vruće plazmenske vjetrove svemira, pružajući uvid u evoluciju i sastav nebeskih tijela.

Hironori Maejima, voditelj XRISM projekta, istaknuo je: “Postoji hipoteza da tamna materija sprječava širenje galaksija. Očekujemo da će XRISM-ova mjerenja pružiti više odgovora na tu misterioznu zagonetku.”

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.