U četvrtak je Indija započela s istraživanjem Mjeseca svojim roverom, dan nakon što je postala prva zemlja koja je uspješno sletjela u blizini slabo istraženog lunarnog južnog pola.
Rover pod imenom Pragyan, što znači “Mudrost” na sanskrtu, napustio je lander samo nekoliko sati nakon slijetanja, događaj koji je izazvao ogromno slavlje diljem Indije.
“Rover se spustio s landera i Indija je zakoračila na Mjesec!” napisala je Indijska svemirska istraživačka organizacija (ISRO) na platformi X, prije poznatoj kao Twitter.
Ovaj solarni rover s šest kotača istraživat će do sada neistraženo područje, prenoseći slike i znanstvene podatke tijekom svojih planiranih dva tjedna aktivnosti.
Uspjeh misije Chandrayaan-3 dolazi nakon što je ruski lander nedavno doživio neuspjeh u istoj regiji.
Indija je ovime pokazala impresivno napredovanje, posebno s obzirom na neuspjeh prethodne lunarne misije koja se srušila tijekom finalne faze slijetanja.
Zanimanje javnosti za Chandrayaan-3 bilo je ogromno otkad je lansiran pred brojnom publikom prije otprilike šest tjedana. Cijela nacija pratila je s oduševljenjem, a školska djeca su u učionicama preko izravnog prijenosa pratila posljednje trenutke slijetanja.
Premijer Narendra Modi istaknuo je važnost ovog uspjeha, naglasivši da je to trijumf “za cijelo čovječanstvo”. Čak je i Elon Musk, čelnik SpaceX-a, pohvalio slijetanje kao nešto “iznimno impresivno”.
Iako je indijska misija do Mjeseca trajala duže u usporedbi s Apolovim misijama iz prošlosti, Chandrayaan-3 je pokazao značajan napredak u svemirskoj tehnologiji zemlje.
Budući planovi Indije u svemiru
Iako s manjim proračunom u usporedbi s drugim svjetskim svemirskim agencijama, Indija pokazuje impresivne rezultate. Chandrayaan-3, s troškom od 74,6 milijuna dolara, košta znatno manje od sličnih misija drugih zemalja.
Stručnjaci vjeruju da Indija uspijeva održavati niske troškove zahvaljujući adaptaciji postojećih tehnologija i velikom broju kvalificiranih inženjera.
Nakon uspješnog postavljanja letjelice u orbitu oko Marsa 2014. godine, Indija planira poslati letjelicu prema Suncu ove godine.
ISRO ima u planu i pokretanje misije s posadom koja će orbitirati oko Zemlje iduće godine, a u suradnji s Japanom planira poslati novu letjelicu na Mjesec do 2025. te misiju prema Veneri unutar sljedeće dvije godine.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr