Saznanja o tome što se krije ispod površine Mjeseca mogla bi biti ključna za buduće istraživačke misije. I dok su ranije ekspedicije već mapirale dijelove mjeseca, duboka tajna njegove unutrašnjosti ostaje skrivena. Međutim, NASA možda ima rješenje.
Prema nedavnom izvješću, NASA-in Institut za napredne koncepte (NIAC) financirao je inovativni projekt razvijen u njihovom Laboratoriju za mlazni pogon (JPL). Projekt pod nazivom PEDALS (Passively Expanding Dipole Array for Lunar Sounding) mogao bi riješiti problem istraživanja dubina Mjeseca koristeći ogromnu antenu koja bi se sama postavljala na površinu.
“Ova antena ima potencijal dosegnuti nekoliko kilometara ispod površine Mjeseca, pružajući nam uvid kakav do sada nismo imali,” navodi se u izvješću.
Do sada je najdublji podatak prikupljen zahvaljujući Lunar Radar Sounderu na SELENE orbiteru. Iako je pružao podatke do dubine od 5 km, slike visoke rezolucije ostale su nedostižne. PEDALS bi mogao promijeniti tu sliku.
Osim prikupljanja podataka, jedan od izazova je i sam postupak slijetanja antene na Mjesec. Prema predloženom planu, PEDALS će koristiti zračne jastuke za slijetanje, a zatim će se postaviti koristeći savitljivu potpornu šipku.
Međutim, ostaje nekoliko neodgovorenih pitanja. Jedno od njih je i gdje točno postaviti ovu antenu, s obzirom na raznolikost mjesecačeve površine. Također, iako je projekt financiran 2021. godine, trenutačno nije jasno je li dobio sredstva za drugu fazu istraživanja.
Bez obzira na prepreke, jedno je sigurno: Ako se ovaj projekt pokaže uspješnim, mogao bi otvoriti novu stranicu u istraživanju našeg najbližeg nebeskog susjeda.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.