kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Ovaj savršeno očuvani fosil kornjače star je 150 milijuna godina
Znanost

Ovaj savršeno očuvani fosil kornjače star je 150 milijuna godina

Ovaj savršeno očuvani fosil kornjače star je 150 milijuna godina
objavljeno

Ovaj savršeno očuvani fosil kornjače, otkriven u Donjoj Bavarskoj, star je 150 milijuna godina i baca svjetlo na vrstu i njezin stanište koji su cvjetali u južnoj Njemačkoj tijekom mezozoika. Fosil je najcjelovitiji do sada otkriven primjerak Solnhofia parsonsi, što sugerira obalno stanište zbog relativno kratkih udova, koji oštro kontrastiraju s produženim perajama današnjih morskih kornjača.

“Nikad prije nismo vidjeli primjerak Solnhofie s tako savršeno očuvanim udovima,” primjećuje Felix Augustin iz radne skupine za Biogeologiju Sveučilišta u Tübingenu. Glava i oklop Solnhofia parsonsi također su posebno dobro očuvani. Kljun je produljen i šiljat, glava je trokutasta, a s duljinom nešto više od devet centimetara, gotovo čini polovicu veličine oklopa.

Solnhofia Parsonsi: Savršeno očuvani fosil kornjače

“Velika glava Solnhofije mogla se koristiti za drobljenje tvrde hrane poput beskičmenjaka s kućicom, slično nekim modernim kornjačama. Međutim, to ne znači nužno da su takve stvari bile jedine komponente njene prehrane,” ističe Márton Rabi, znanstvenik sa Sveučilišta u Tübingenu i koautor studije objavljene u časopisu PLOS ONE.

Ime Solnhofia potječe od vapnenačkih naslaga Solnhofena, smještenog južno od Nürnberga u dolini Altmühl, poznatog po bogatom nalazištu fosila, uključujući one Archaeopteryxa – jedne od najranijih ptica – i brojnih pterosaura i morskih gmazova.

Rudarstvo i očuvanje; Solnhofia Parsonsi

Fosil Solnhofia parsonsi iskopan je u kamenolomu u okrugu Painten, zapadno od Regensburga. Sustavna iskopavanja fosila na ovom području započela su tek prije dvadesetak godina. Andreas Matzke, drugi koautor studije sa Sveučilišta u Tübingenu, objašnjava izvanrednu očuvanost fosila u vapnenačkim slojevima. “Ključnu ulogu u ovoj visokoj razini očuvanja igraju okolišni uvjeti toga doba,” napominje Matzke.

Prije otprilike 150 milijuna godina, plitko tropsko more prostiralo se preko južne Njemačke, prošarano otocima i grebenima koji su odvajali lagune od otvorenog mora. Kada su flora i fauna umrli, njihovi ostaci potonuli su na dno bazena, gdje je zbog niske razine kisika i visoke razine soli, raspadanje bilo inhibirano. To je omogućilo da se ti ostaci fosiliziraju unutar vapnenca, često s izvanrednim detaljima.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.