kozmos.hr
Svemir

62 godine od putovanja Jurija Gagarina u svemir

Yuri Gagarin prvi čovjek u svemiru
objavljeno

Jurij Gagarin i svemirska odisseja

12 travnja obilježavamo 62. godišnjicu povijesnog leta Jurija Gagarina iz 1961. godine, prvog čovjeka u svemiru. Tijekom 108-minutnog putovanja u orbiti na brodu Vostok 1, ne samo da je Gagarin promijenio svijet, već je i utemeljio Svjetski dan zrakoplovstva i astronautike.

Stvaranje svemirskog pionira

Gagarin, pilot borbenog zrakoplova, odabran je od strane direktora sovjetskog svemirskog programa Sergeja Koroljova zbog svoje besprijekorne zdravstvene kondicije, discipline i profesionalne pozadine. S 30 godina, visok 1,70 metara i težak između 68 i 70 kilograma, Gagarin je bio idealan kandidat za ovu nesvakidašnju misiju.

Prije nego što se uputio na svoj legendarni let, Gagarin je sreo Koroljova i pet drugih najboljih sovjetskih pilota.

Pismo za pamćenje

U dirljivom pismu svojoj supruzi Valenti, Gagarin je izrazio uzbuđenje zbog nadolazećeg leta i svoju nepokolebljivu vjeru u tehnologiju. Također je priznao moguće rizike i potaknuo Valentinu da ostane snažna, bez obzira na ishod.

Prvi svemirski brod s posadom: Vostok 1

Iako je let bio dizajniran za potpunu automatizaciju, Gagarin je po potrebi mogao preuzeti ručno upravljanje. Kako bi se zaštitilo od mogućih komplikacija zbog dugotrajne bestežinskosti, numerički kod za ručno upravljanje čuvan je u zapečaćenoj omotnici, koju je Gagarin tajno dobio prije leta.

Lansiranje u povijest

Dok se Gagarin penjao na metalnu platformu kako bi ušao u Vostok 1, oduševljeno je potpisivao autograme i mahao okupljenima. Svemirski brod lansiran je s Bajkonurskog kozmodroma (Kazahstan) u 09:07 po moskovskom vremenu, označavajući početak sovjetske svemirske avanture.

Orbita za pamćenje

Tijekom svoje orbite, Gagarin je provodio jednostavne eksperimente, bilježio svoja iskustva i divio se ljepoti Zemlje. U međuvremenu, američki promatrači detektirali su radio-signale iz Vostoka 1, što je potaknulo Pentagon da obavijesti dr. Jeromea Wiesnera, glavnog znanstvenog savjetnika predsjednika Johna F. Kennedyja, da su Rusi nadmašili Amerikance u svemiru.

Povratak heroja

Gagarin je tijekom svog spuštanja podnio ekstremne fizičke i psihičke napore, izdržavajući sile 8 do 10 puta veće od uobičajenih, dok je vanjski dio svemirske letjelice podnosio temperature koje su dosezale do 5,000ºC. Usprkos tim izazovima, Gagarin je uspješno iskočio iz Vostoka 1 padobranom na visini od 7 kilometara, izbjegavajući opasno slijetanje u rijeku Volgu. Po dolasku na čvrsto tlo, dočekala ga je žena lokalnog šumara, Anna Tajtárova, i njezina unuka, Rita.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.