Astronomi su na površini iznimno aktivnog Jupiterovog mjeseca Ione zabilježili ogromnu i do danas najsnažniju snimljenu eksploziju.
Fascinantan svijet
Iona (ili Io) je – uz naš Mjesec – jedan od najfascinantnijih prirodnih satelita u našem Sunčevom sustavu te ujedno jedan od najintrigantnijih Jupiterovih mjeseca. Naime, riječ je o jedinom poznatom vulkanskom mjesecu u našem sustavu, a ta je činjenica oduvijek intrigirala istraživače.
Iona je četvrti po veličini mjesec u Sunčevom sustavu, a ima najveću gustoću od bilo kojeg drugog prirodnog satelita kojeg smo proučavali! Osim toga, također je neobičan jer slučajno ima najjaču površinsku gravitaciju od svih mjeseca u Sunčevom sustavu, ali istovremeno i najmanje vode od bilo kojeg objekta u našem Sunčevom sustavu. No, ono što ovaj svijet čini posebno interesantnim jest činjenica da je riječ o geološki najaktivnijem mjesecu u Sunčevom sustavu.
Eksplozija
Koristeći IoIO (eng. Input/Output) opservatorij Planetarnog instituta za znanost, istraživači su otkrili ogromnu eksploziju na površini Ione. Dok su promatranja mjeseca otkrila da su eksplozije uobičajene na njegovoj površini, 2022. godine stručnjaci su snimili najveću ikada zabilježenu. Prema astronomima, eksploziju je izazvala nikad prije viđena vulkanska erupcija i mogla bi pomoći astronomima da otkriju više o mjesečevoj vulkanskoj prirodi.
Ova je eksplozija primijećena zahvaljujući povećanoj količini natrija i ioniziranog sumpora koji je bio vidljiv između Jupitera i satelita. Porast je zabilježen u rujnu 2022. i trajao je sve do prosinca 2022. godine. To je, prema riječima stručnjaka, jasan znak pojačane vulkanske aktivnosti.
Pogled izbliza
NASA-ina svemirska letjelica Juno – koja je proučavala Jupiter i njegove satelite – približila se Ioni u prosincu 2022. godine. Znanstvenici sada čekaju podatke koji bi mogli pružiti više uvida u vulkansku erupciju na ovom Jupiterovom satelitu. Očekuje se da će Juno obaviti ukupno 8 preleta oko satelita u sljedećih godinu i pol, a jedan od njih dovest će letjelicu na samo oko 1500 kilometara od njezine površine – ovaj bliski prelet mogao bi pružiti nevjerojatne nove podatke!
Hubble snimio spiralnu galaksiju NGC 6956
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram