kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Znanstvenici žele izgraditi čovjeka ispočetka – iz čistog genetskog koda
Znanost

Znanstvenici žele izgraditi čovjeka ispočetka – iz čistog genetskog koda

objavljeno

Zamislite svijet u kojem se ljudsko biće ne rađa, nego doslovno sastavlja – molekulu po molekulu, gen po gen. Upravo to planira međunarodni tim znanstvenika okupljen oko novog projekta sinteze ljudskog genoma: izgraditi kompletan ljudski DNK od nule.

Cilj nije vječni život, već kvalitetniji život

U sljedećih pet godina, projekt Synthetic Human Genome (SynHG), koji financira britanska zaklada Wellcome Trust – ista koja je bila ključni partner Human Genome Projecta završenog 2003. – okupit će znanstvenike iz Cambridgea, Oxforda, Manchestera, Kenta i Imperial Collegea u Londonu. Cilj nije uređivati postojeći genom kao što to čini CRISPR, niti klonirati čovjeka, već nešto znatno ambicioznije: sintetizirati cijeli ljudski genom iz temelja.

“Zahvaljujući tehnološkim pomacima posljednjih godina, projekt SynHG nalazi se na samom vrhu jednog od najuzbudljivijih područja moderne znanosti”, rekao je Michael Dunn iz zaklade Wellcome. “Razvijajući metode i alate za sintezu ljudskog genoma, moći ćemo odgovoriti na pitanja o zdravlju i bolestima koja danas ne možemo ni zamisliti.”

Julian Sale iz Laboratorija za molekularnu biologiju u Cambridgeu ističe da je jedan od glavnih ciljeva poboljšanje zdravlja u starijoj dobi. Umjesto da se pokušava produljiti život po svaku cijenu, naglasak je na kvaliteti života – borbi protiv kroničnih bolesti, jačanju imuniteta i mogućnosti regeneracije oštećenih organa.

Genetski kod može biti lijek – ali i oružje

No tehnologija koja omogućuje stvaranje zdravijih stanica može poslužiti i za stvaranje smrtonosnih patogena. Ako se može izgraditi imunološki sustav iz nule, moguće je stvoriti i sredstva za njegovo uništenje. U krivim rukama, ista znanstvena dostignuća mogu postati temelj za biološko oružje.

Zato projekt SynHG uključuje i razvoj društvenih, etičkih i pravnih okvira. Planira se uspostava sustava nadzora i regulatornih mehanizama koji bi ograničili mogućnost zloupotrebe. No mnogi stručnjaci priznaju da potpuna kontrola više nije realna opcija.

“Duh je već pušten iz boce”, upozorava genetičar Bill Earnshaw sa Sveučilišta u Edinburghu. “Možemo donositi zabrane, ali ako netko tko ima pristup pravoj opremi odluči sintetizirati bilo što, teško ćemo ga zaustaviti.”

Put do čovjeka iz cijevi vodi preko virusa i kvasaca

Prvi koraci prema sintezi genoma napravljeni su još 2002., kada su američki znanstvenici uspješno sintetizirali virusni genom. Šest godina kasnije ponovili su to s bakterijom, a 2017. i s jednostavnom vrstom kvasca. No ljudski genom, sa svojih više od tri milijarde baznih parova, znatno je složeniji.

Znanstvenici procjenjuju da će sinteza cijelog ljudskog genoma trajati desetljećima, što bi čovječanstvu moglo dati dovoljno vremena da ozbiljno promisli o posljedicama i odluči kako se nositi s jednom od najmoćnijih biotehnologija koje smo ikada stvorili.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.